Poslanici su završili pretres o izmjenama i dopunam Zakona o vazdušnom saobraćaju, kojima se u domaće zakonodavstvo predlaže uvođenje avio-linija od javnog interesa – PSO (Public Service Obligation).
Izmjene ovog zakona je predložio klub poslanika Demokratske narodne partije (DNP), a njihova poslanica Jelena Kljajević je naglasila da se ovim izmjenama stvara pravni okvir za uvođenje linija od javnog interesa, kako bi država obezbijedila linije ka lokacijama koje su strateški važne.
Istakla je da je to za Crnu Goru važno jer turizam čini trećinu BDP-a, ali i za veću avio-dostupnost, kao i da izmjene predlažu u saglasnosti sa Ministarstvom saobraća.
„Ovo nije subvencionisanje avio-kompanija, ovo je investicija u povezanost Crne Gore. Ovim zakonom stvaramo institucionalni mehanizam koji nas čini konkurentnijim, dostupnijim i pravno usklađenijim sa EU praksom. Zakon predviđa da se svi detalji razrade kroz podzakonski akt koji će biti donijet kroz šest mjeseci“, naglasila je Kljajević.
PSO je aranžman kojim država putem javne nabavke nudi subvencije avio-prevoznicima, tako da avio-prevoznik koji pobijedi na tenderu ima obavezu obavijanja avio-prevoza na tačno odredenim rutama u određenom vremenskom periodu, za određenu naknadu. Postoje jasno određeni uslovi koje jedna ruta mora da ispuni kako bi se smatrala rutom od javnog interesa.
Poslanici su završili i pretres o Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o pružanju vazduhoplovnih usluga između Vlade Crne Gore i Vlade Azerbejdžana.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Nikola Rakočević je kazao da je avio-dostupnost Crne Gore desetkovana gašenjem “Montenegro airlines-a” i subvencija za loukostere, te da Podgorica i Tivat nisu ni u prvih deset regionalnih aerodroma.
Naglasio je da aerodrom u Splitu ima viši promet putnika nego oba domaća, dok je „Montenegro airlines“ prevozio 650.000 putnika a „Air Montenegro“ sada prevozi oko pola miliona.
„Resurse „Montenegro airlines-a“ je “Ernst and young“ procijenila na 2,5 miliona eura. Znate li da „Montenegro airlines“ ima poslovnu zgradu u Beogradskoj ulici vrijednu nekoliko miliona eura, ima poslovnu zgradu u elitnoj zgradi u Podgorici vrijednu preko milion, poslovne zgrade u Budvi, poslovnu zgradu starog tornja na Starom Aerodromu“, naglasio je Rakočević i dodao da se kompanija zbog tih i drugih razloga – nikako nije smjela ugasiti.
Najavio da će zatražiti konsultativno saslušanje povodom stanja u „Montenegro airlines-u“, jer su bivši radnici ugroženi u stečajnom postupku.
Poslanik DNP-a Dragan Bojović je kazao da je dug „Montenegro airlines-a“ 2018. godine bio 100 miliona eura, da je u kompaniji bilo zaposleno više od 600 radnika i da kao klub nisu bili za gašenje firme. Naglasio je da je 43. Vlada koju je podržavao DPS, smanjila broj linija te sada moraju da rade na njihovom uvećavanju.
„Šta se radilo u stečaju, najbolje je pitati Blaža Jovanića bivšeg predsjednika Privrednog suda i taj tim koji je rukovodio procesima i doveo kompaniju do stanja u kojem se nalazi“, kazao je Bojović.
Rakočević je istakao da je turizam uništen a time i avio-dostupnost, pri čemu je broj linija svake godina smanjivan. Tvrdi da su PSO rute državna pomoć od koje država nema suštinsku korist, te da probleme u poslovanju ima i „Lufthansa“ i da to nije neobično za ovaj sektor.
Poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša je naglasio da se koncesija za Aerodrome ne završava šest godina, te da Crna Gora i dalje nema strategiju već donosi „ad hoc“ rješenja. Tvrdi da je uvođenje ovih linija ranije kritikovano.
Bojović je naveo da je 2019. i 2020. Vlada Duška Markovića donijela odluku o dodjeli više od sedam miliona eura „Montenegro airlines-u“ uprkos svim dugovanjima. Naglasio je da nema državne pomoći već da slične mjere imaju i države EU.
Iz Pokreta Evropa sad su naveli da se sa avio-kompanijom nije upravljalo domaćinski te da je po podacima podijeljeno i 58.000 besplatnih karata i to u ukupnom iznosu od pet miliona eura.
Mugoša je naglasio da se bivši i sadašnji nacionalni avio-prevoznik ne mogu porediti jer je jedan imao više aviona i destinacija, a drugi samo jedan avion.
Poslanik DPS-a Nikola Milović je dodao da parlamentarna većina priznaje grešku predlaganjem ovakvih zakonskih izmjena, te da dovoljno govori činjenica da je 100.000 crnogorskih državljana prošle godine koristilo aerodrom u Tirani. Tvrdi da se rješenje donosi nakon što je uništena privreda i turizam, te da će se stanje teško popraviti.
Iz DPS-a su pitali gdje su bili Vlada i ministarstva da pozovu na razgovore i odluče kako će unaprijediti avio-sektor. Tvrde i da se rješenje predato poslaničkom klubu kako bi se zaobišlo pribavljanje mišljenja Evropske komisije i zaobišle procedure o državnoj pomoći.
Iz Demokrata se moglo čuti da su avioni prethodno letjeli zbog šverca, rasprodaje domovine, te da su išli ka Kipru gdje se Crna Gora prodavala za procenat.
„Svako veče na aerodromu Golubovci isti scenario, po jedan avion prijavljuje kvar, svako veče prinudno slijetanje da bi se avioni natovarili tonama švercovane robe i cigareta. Nijedan kvar nije bio stvaran, svaki je bio lažan i isceniran“, kazao je Boris Bodganović.
Tvrdi da se keš utovarao viljuškarima te da su ga neki po 178 puta prebacivali na Kipar.
Poslanik DNP Vladislav Bojović je naveo da na sjednici niko nije kritikovao predloženi model PSO ruta, ali i da je DPS posljednji koji može da govori o gašenju kompanija jer su ugasili svaku koju su dohvatili. Njegov kolega Dragan Bojović je istakao da oba domaća Aerodroma rade bolje nego u ranijem periodu.