Stigao finalni dokaz, Srbi im ništa ne trebaju: Cetinjani se „pokomatiše“ između sebe, da se možda zapitate momci – da nije do vas?

Stigao finalni dokaz, Srbi im ništa ne trebaju: Cetinjani se „pokomatiše“ između sebe, da se možda zapitate momci – da nije do vas?

Pravi mali spektakl dogodio se na Cetinju kada su odbornici Demokratske partije socijalista pred sam kraj mandata podnijeli ostavke na svoje odborničke funkcije. Kako su sami kazali, to je sve proisteklo iz nemoći da pozovu bezbjednosni sektor na odgovornost nakon tragedije koja se dogodila na Cetinju a gdje rukovodioci sektora bezbjednosti nisu imali apsolutno nikakav razlog da podnesu ostavke, imavši u vidu da je na djelu bio lični sukob između porodica. Suštinski, mogli bi biti odgovorni na način da u svakoj kafani u Crnoj Gori postave jednog policajca kako se ove scene ne bi događale, a i pticama na grani je jasno da to apsolutno nije realno.

Međutim, to nije spriječilo cetinjske političare da iskažu svoj revolt i da se „pokomate“ oko ove teme. Odbornik DPS-a u lokalnom parlamentu Oskar Huter kazao je da je razlog podnošenja kolektivne ostavke odbornika DPS-a u tome što nijesu svojim djelovanjem uspjeli da utiču na nadležne institucije da preduzmu nešto povodom bezbjednosne situacije.

Svi napori koje smo sveg srca, ne samo kao odbornici, nego kao ljudi, ulagali da ujedinimo cetinjski parlament u traženju odgovora i odgovornosti za nedužno stradale građane, ali i za poboljšanje bezbjednosne situacije u gradu, bili su bezuspješni“, kaže Huter.

On dodaje kako su od prvog dana nastojali da u potpunosti pruže svu podršku sugrađanima.

„Ipak, sami nijesmo mogli učiniti više. Vjerujem da je krajnje vrijeme da shvatimo da je „malo rukah malena i snaga“. Naša ruka će uvijek biti pružena svima kojima je potrebna pomoć, a za ostale nijesmo odgovorni“, rekao je on.

Huter podsjeća na to da je cetinjski parlament, nakon prvojanuarske tragedije u tom gradu, uputio zaključke nadležnima, ali da na njih nije adekvatno reagovano, niti su odbornici uopšte i dobili odgovor premijera Milojka Spajića.

Međutim, cetinjski odbor SDP-a i njima bliskim partijama im nije ostao dužan. Zasukali su političke rukave i ostrvili se na DPS poručujući da je ovo prost politički performans tik pred kraj mandata što dokazuje da se ta partija bori samo za fotelje. Ovo je svakako interesantan fenomen naročito imavši u vidu da su očigledno suverenističke partije dovoljne same sebi i da bi mogli lako da započnu kavgu između sebe samih te da im nikakav spoljni neprijatelj (čitaj Srbija i Srbi u Crnoj Gori) suštinski ni ne treba. Sami sebi su očigledno dovoljni za sve moguće svađe koje, koliko vidimo, mogu započeti faktički bez ičega.

Tako je ekspresno reagovao gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković koji je kazao da su ostavke dijela DPS-a samo jeftina reklama pred izbore.

„Dakle, ostavka na par mjeseci pred kraj mandata nije ništa drugo nego početak predizborne kampanje. Umjesto zajedništva, borbe za grad i građane i podrške da zajedno mijenjamo stvari na bolje u našem Cetinju, još jednom su potvrdili da ih zanimaju jedino izbori i borba za vlast“, naglasio je Đurašković.

Čudno je, smatra on, da cijeli DPS ne podnese ostavku u državnom parlamentu.

„Jer, državni parlament je, za razliku od cetinjskog i gradske uprave, upravo nadležan za bezbjednost u zemlji pa i na Cetinju. Ipak, bez obzira na sve, ponovo pozivam na zajedništvo i borbu za Cetinje kao što sam to radio tokom cijelog mandata. Ruka je pružena, vazda za dobro Cetinja“, zaključio je Đurašković.

Ostavke odbornika DPS-a nisu ništa drugo do unaprijed režirana predstava, još jedan pokušaj da se uoči izbora stvori privid odgovornosti, istakla je odbornica SDP i Građani u Skupštini Prijestonice, Ana Lipovina.

“Podnijeti ostavke na kraju mandata, kada je sve već završeno, nije čin hrabrosti. To je politikanstvo. Jeftina taktika da se tragedije koje su zadesile Cetinje iskoriste za prikupljanje političkih poena”, istakla je Lipovina.

Umjesto, kako ističe, da pokažu jedinstvo i posvećenost rješavanju problema, ponovo biraju kamere, parole i manipulaciju.

“Ove ostavke nisu čin savjesti – to je samo još jedna predstava za javnost. Jer za nešto drugo, izgleda, i ne znaju. A gdje su ostavke na funkcijama na kojima se zaista odlučuje? Gdje je moralna odgovornost u crnogorskom parlamentu? Nema je – jer funkcije koje nose stvarnu moć i dalje se grčevito čuvaju”, naglasila je Lipovina.

Cetinju, prema njenim riječima, ne trebaju glumci, već ljudi koji će istinski raditi za ovaj grad.

“Dosta je bilo igara. Izbori dolaze, i tada će građani Cetinja reći svoje – o scenografiji, o glumcima iz DPS-a i o onima koji zaista rade”, zaključila je Lipovina.

Današnja odluka dijela odbornika DPS da podnesu ostavke na odborničke fukcije, par mjeseci prije održavanje redovnih lokalnih izbora, je očigledno politikanstvo, ocijenila je odbornica SDP i Građani u Skupštini Prijestonice Nina Milošević.

“I pored javnih poruka o cetinjskom jedinstvu zbog tragedija koje su nas kao grad zadesile, došli smo nažalost u situaciju otvorene politizacije od strane pojedinaca koji su sve uradili da do cetinjskog jedinstva i zajedništva ne dođe”, istakla je Milošević.

Skupšina Prijestonice je, prema njenim riječima, kroz svoje vanredne sjednice, desetine sjednica kolegijuma kao i formiranje radne grupe za praćenje i implementaciju Zaključaka donijetih povodom tragičnih događaja uradila sve što su nadležnosti našeg parlamenta dopuštale.

“Gradska uprava je, takođe, u okviru svojih nadležnosti sprovela desetine aktivnosti u ova četiri mjeseca, o čemu su građani upoznati i na posljednjoj sjednici Skupštine koja je direktno prenošena na nacionalnoj televiziji”, kazala je Milošević.

Kako dodaje, svjedoci smo, nažalost, da nekima nije cilj napredak i razvoj našeg grada, već isključivo borba za fotelje.

“Sa srećom im bilo, mi se takvim stvarima nećemo služiti, već i dalje raditi ono za što su nam građani Cetinja dali povjerenje – posvećeno i odgovorno. P.S. Danas sam iskreno mislila da smo svi jedno”, zaključila je Milošević.