Protest u Ribarevinama, protivnici kamenoloma blokirali tri puta: „Zanima nas kada će se Tužilaštvo probuditi…“

Protest u Ribarevinama, protivnici kamenoloma blokirali tri puta: „Zanima nas kada će se Tužilaštvo probuditi…“

Mještani Bijedića i Srđevca su poručili da neće stati sa protestima sve dok Vlada ne raskine ugovor sa kocesionarima firmama „Elas“ Šućra Omerovića i „Imperijal“ Vojislava Smolovića, brata predsjednika Opštine Bijelo Polje Petra Smolovića.

Oni su to kazali danas u mjestu Ribarevine, gdje su na sat vremena blokirali kružni tok i magistralne puteve prema Bijelom Polju, Beranama i Podgorici.

Predstavnik građana mjesta Bijedići, u kojem kamenolom gradi „Elas“, Krsto Tvrdišić je istakao da je mještane „sa dva kraja Bijelog Polja“ ujedinila borba za pravo na normalan život i zdravu životnu sredinu, koju im garantuje Ustav Crne Gore.

„Interesi pojedinaca i određenih grupacija su vjerovatno jači od zakona Crne Gore. Zanima nas kada će se Tužilaštvo probuditi i ispitati proces davanja koncesije koncesionarima koji duguju stotine hiljada eura preko drugih firmi državi Crnoj Gori. Zanima nas kada će i da li će Tužilaštvo ispitati odluke pojedinaca iz opštinskih službi, postupanja pojedinaca iz Ministarstva unutrašnjih poslova, inspekcijskih službi, ministarstava nadležnih za davanje koncesija i drugih institucija koje su određenim odlukama doveli do ove situacije“, istakao je Tvrdišić.

Firma „Elas“ je, kazao je Tvrdišić, 23. decembra podnijela inicijativu Zavodu za geološka istraživanja da dobije koncesiju.

„Nakon dva dana, Zavod je obrazovao komisiju za ocjenu inicijative. Kažu da su obrazovali komisiju koja je obišla teren i 11. januara 2021. godine donijela odluku da se prihvati inicijativa. Sve se dešavalo pred praznike, u vrijeme praznika su obilazili teren i sa ubrzanom procedurom su sve završili. Pitamo se da li su uošte i bili u Bijedićima, jer se sve dešavalo u vrijeme korona virusa kada je bila na snazi zabrana kretanja i okupljanja, zbog čega tražimo da Tužilaštvo ispita ove navode“, kazao je on dodajući da su Zavod za geološka istraživanja i Ministarstvo rudarstva i energetike prošle godine produžili agoniju mještana, potpisivanjem novog aneksa ugovora sa koncesionarom, iako je ovaj prekršio dozvolu za radove odnosno UT i saobraćajne uslove, uništio arheološki lokalitet probijajući nezakonito puteve, uzurpirao zemlju sječom šume.

Tvrdišić se zapitao da li je iznos od 30.000 eura, koliko je koštala koncesija u Bijedićima, presudna za razvoj Bijelog Polja i najavio borbu mještana i traženje pravde, ako bude trebalo, i do suda u Strazburu.

Na slične probleme ukazali su i mještani Srđevca, mjesta u kome kamenolom gradi „Imperijal“.

Mještanka Srđevca Sabaheta Hasanagić je istakla da je mještani traže odgovornost, ne samo odgovornost firme „Imperijal“ kao koncesionara, već i svakog ko je imao uticaja u tome „da falsifikovani Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu dobije saglasnost“.

„Kako saznajemo, cilj koncesionara, ukoliko dođe do raskida ugovora, je da dobije obeštećenje od države, ali nama građanima uopšte nije jasno kako su mogli da dobiju koncesiju kada su u Elaboratu naveli podatke koji ne odgovaraju činjeničnom stanju i kako je Sekretarijat za ruralni razvoj Oštine Bijelo Polje mogao da da saglasnost na takav Elaborat. Upravo zbog toga treba da odgovara svako ko je doprinio tom nezakonitom činu“, kazala je Hasanagić.

Ona se osvrnula na ranije izjave predsjednika Opštine Bijelo Polje Petra Smolovića da se određene političke grupacije bore da zatvore kamenolome i otjeraju investitore iz Bijelog Polja, čime se baca sjena na njihov trud i pokušava da se problem ispolitizuje.

„Iz njegovog obraćanja možemo da zaključimo da su mu bitniji investitori od života građana i zdrave životne okoline. Stoga im još jednom kažemo da kamenoloma sigurno biti neće“, poručila je Hasanagić.