U Crnoj Gori prvi put urađena transplantaciju matičnih ćelija koštane srži i bubrega

U Crnoj Gori prvi put urađena transplantaciju matičnih ćelija koštane srži i bubrega

U Crnoj Gori je uspostavljen tranplantacioni program i to u dvije oblasti. Prvi put u istoriji crnogorskog zdravstva početkom protekle sedmice u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) urađena je transplantacija matičnih ćelija koštane srži, koja se primjenjuje u tretmanu teških hematoloških onkoloških oboljenja i zbog koje su se pacijenti do sada upućivali u inostranstvo na ovaj vid liječenja. Pored toga, juče je uspješno urađena transplantacija bubrega sa živog donora, čime je ponovo uspostavljen transplantacioni program za bubrežne pacijente, kazao je ministar zdravlja dr Vojislav Šimun na konferenciji za medije upriličenoj povom nastavka transplantacionog programa u Crnoj Gori.

On je istakao da su obje procedure praktično postulati transplantacione medicine, koja, kako je kazao, predstavlja krunu savremene moderne medicine.

“Ono što pokazujemo ovim iskoracima jeste da naš zdravstveni sistem upodobljavamo sa najsavremenijim standardima i nastojimo da budemo rame uz rame sa onim visokorazvijenim centrima u regionu pa i u svijetu. Proces uspostavljanja ovih programa transplantacije bio je veoma intenzivan, naporan, zahtijevao je upodobljavanje legistlative, formiranje stručnih timova, koji su obezbijedili da ovaj proces bude kvalitetan i uspješan, kao i obezbjeđenje potrebnih medicinskih sredstva i ljekova za ove procedure. U ostvarenju ovog procesa bila je neophodna intenzivna i kvalitetna saradnja između Ministarstva zdravlja i svih drugih nadležnih ustanova, kao što su KCCG, Zavod za transfuziju krvi, Montefarm, ali i naš partner u ovom procesu Vojnomedicinska akademija iz Beograda (VMA)”, kazao je Šimun.

Govoreći o važnosti transplantacije matičnih ćelija koštane srži u procesima liječenja najtežih hematoloskih oboljenja, Šimun je kazao da je prije samog postupka transplantacije prethodilo tehnološko i tehničko, ali i kadrovsko upodobljavanje Zavoda za transfuziju krvi, koji je otvorio prvu banku matičnih ćelija, zatim uzimanje i čuvanje matilčnih ćelija u Zavodu, a takođe, u saradnji sa kolegama sa VMA i obuka kadra Hematološke klinike unutar KCCG koji su i sproveli ovu proceduru.

Transplantacije bubrega, nakon pauze od 2019. godine, pokrenute su u saradnji sa ekspertskim timom VMA i kadra KCCG, a prema riječima Šimuna, ugovorom koji je KCCG sklopio sa VMA, osim samog sprovođenja transplantacionih procedura, stavljen je akcenat i na edukaciju kadra, kako bi se u što kraćem roku osposobio da samostalno sprovodi ovaj program.

“Ministarstvo zdravlja je u prethodnom periodu sklopilo odgovarajuću saradnju i sa institutom u Minsku za kadaverične donore. Međutim, ono što je neophodno za jedan kvalitetan donorski program jeste da ovdje razvijemo kadaverični program. Mi intenzivno radimo na sprovdođenju javne kampanje, kojom će se promovisati donorstvo, ali nam je potrebna i pomoć medija, građana i cjelokupnog društva”, naglasio je ministar zdravlja.

“Kada su u pitanju transplantacije matičnih ćelija koštane srži ne zaustavljamo se ovdje. Plan je, uz adekvatno uspostavljanje registra i baze potencijalnih donora i izgradnjom novog objekta hematologije sa PET CT centrom, tokom naredne godine, da obezbijedimo sve neophodne uslove i za ostale vidove transplantacije matičnih ćelija koštane srži”, najavio je Šimun.

On je kazao da su napravljeni prvi veoma značajni koraci za crnogorsko zdravstvo i izrazio očekivanje da će Crna Gora razviti kvalitetan i održiv transplantacioni program.

Direktor KCCG dr Aleksandar Radović je izrazio zadovoljstvo što je u KCCG nastavljen transplantacioni program bubrega sa živog donora i dodao da se pacijent osjeća dobro.

„Što se tiče transplantacije matičnih ćelija, ona je urađena u prošli ponedjeljak i pacijent se, takođe, osjeća dobro. Ideja da se krene u sprovođenje ovog programa rodila se prije par godina, proces edukacije kako ljekara, tako i medicinskih sestara započet je 2023. godine“, kazao je dr Radović i dodao da se realizovao u saradnji sa kolegama sa VMA.

„Naši pacijenti za transplantaciju bubrega i matičnih ćelija se više neće upućivati u inostranstvo i mislim da je veliki benefit da se liječe kod svoje kuće“, naglasio je Radović i zahvalio svima koji su učestvovali u realizaciji navedenih transplantacionih procedura.

„Ono što moram da kažem zbog javnosti da se zna, bubreg koji se dobija sa živog srodnika je kvaliteniji i dugotrajniji. Nažalost, svi naši pacijenti nemaju tu mogućnost da dobiju organ od živog srodnog donora, tako da ovaj program za kadaveričnu transplantaciju mi moramo da razvijamo“, naglasio je direktor KCCG.

Rukovodilac stručnog tima za transplantaciju jetre i bubrega na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu, prof.dr Darko Mirković, koji je učestvovao u operativnoj proceduri transplantacije bubrega u KCCG, kazao je da se mjerilo vrijednosti i stručnosti jednog zdravstvenog sistema ogleda u njegovoj sposobnosti uspostavljanja i izvođenja transplantacionog programa, te da se uvjerio “da je Klinički centar Crne Gore i crnogorski zdravstveni sistem u potpunosti osposobljen za obavljanje ovih najkopmleksnijih, najsavršenijih i najzahtjevnijih procedura u liječenju pacijenata’’.

‘’Ovdje postoje svi uslovi da se pacijenti sa problemima – bolestima bubrega u prvoj fazi, a nadam se kasnije i bolestima jetre, uz dodatak da će i pacijenti sa bolestima srca u perspektivi imati veliku šansu izlječenja u ovoj ustanovi ” poručio je dr Mirković.

On je kazao i kako je veoma važan aspekt transplantacione medicine razvoj svijesti o kadaveričnom donorstvu, te da je na tom putu ključna pomoć građana i društva u cjelini.

Naglašavajući kompleksnost i uspješnost transplantacionih procedura, od kojih, u prvom redu najveću korist imaju pacijenti, kojima je to jedini vid liječenja, prof. Mirković je nagalasio ”da se kroz jedan ovakav sistem pacijenti vraćaju svojim radnim obavezama, a i ono što je možda najvažnije za sve nas, svojoj porodici i na opšte zadovoljstvo dobijaju novi kvalitet života, odnosno jedan novi život” .

Dr Mirković je izrazio zadovoljstvo saradnjom Vojnomedicinske akademije, Kliničkog centra Crne Gore i kompletnog zdravstvenog sistema, uz postojanje jasne perspektive za dalji zajednički angažman.

Direktor Interne klinike KCCG dr Vesko Vujičić je podsjetio da je razvijanje programa transplanatcije matičnih ćelija, koji je jedini način izlječenja od najtežih hematoloških bolesti, počelo unazad dvije i po godine. On je naglasio da je ovu složenu proceduru samostalno sproveo tim Centra za hematologiju KCCG, uz podršku Zavoda za transfuziju krvi i Centra za kliničko-laboratorijsku dijagnostiku.

“Kada je u pitanju transplanatcija matičnih ćelija na godišnjem nivou smo imali oko 10 do 15 pacijenata koji su upućivani u inostranstvo, a jedan značajan broj njih upravo na VMA. Sami čin transplantacije je urađen u ponedjeljak, 17. februara, ali je transplanataciona priprema krenula i mjesec dana ranije”, kazao je dr Vujičić i dodao da su već urađene afereze za još tri pacijenta, tako da se, kako je najavio, nastavljaju transplanatacije matičnih ćelija u Centru za hematologiju KCCG.