Mnogi Francuzi riskiraju kaznu do 150.000 eura ako u svojim vrtovima imaju biljku pampas jer se smatra invazivnom vrstom.
Ova zanimljiva biljka s oštrim rubovima i dugim pahuljastim “perjem” česta je u mnogim zemljama zbog svojeg atraktivnog izgleda, a u Francuskoj je od 2023. na crnoj listi.
Pampas trava takođe je zabranjena na Novom Zelandu i Havajima.
U Francuskoj, gdje je posbno rasprostranjena u Bretanji, na jugozapadu i na obali Sredozemnog mora, riskirate i veliku novčanu kaznu ako je imate u vrtu, piše tportal.
Prekršaji uključuju donošenje biljke u divljinu ili čak njezino posjedovanje.
Kazna za one koji “proizvode, skupljaju, režu, drže, prenose, koriste, prevoze, unose, uvoze ili izvoze” spornu biljku može doseći do 150.000 eura i do tri godine zatvora, navode članci L415-3 i R415-1 francuskog zakona o okolišu (Code e l’environnement).
Kazna se udvostručuje ako je prekršaj počinjen u nacionalnom parku ili prirodnom rezervatu.
Porijeklom iz Južne Amerike, pampas je uvezen u Francusku u 18. vijeku korišten je kao ukras. Vrlo je sličan biljci čiji je službeni naziv Cortaderia jubata, poznatoj kao “andska” ili “ljubičasta” pampas trava te zabranjenoj ranijom uredbom iz 2018. (koja je još uvijek na snazi).
Razlozi zabrane:
Visoko je invazivna: Jedna ženska biljka može proizvesti milione sjemenki, a njih vjetar raznosi po vrlo širokom području. Proklijale sjemenke mogu početi rasti za samo tri sedmice i zauzeti područje na kojem se nađu
Prijetnja biološkoj raznolikosti: Biljka je vrlo prilagodljiva i može oduzeti vodu, hranjive materije iz tla i svjetlost drugim, domaćim biljkama. To je čini rizikom za biološku raznolikost
Zdravstveni rizik: Muške biljke proizvode milione peludnih zrnaca koja su vrlo alergena za one s alergijama na travu.
Opasnost od požara: Takođe je vrlo zapaljiva, što znači da može povećati rizik od šumskih požara, na štetu drugih vrsta.
Biljka je takođe zabranjena na evropskoj razini zbog ‘prevencije i upravljanja unošenjem i širenjem invazivnih egzotičnih vrsta’.