Mnogi popularni kućni ljekovi i namirnice koje se smatraju zdravim možda nisu tako efikasni kao što se vjeruje.
Prema istraživanju koje je sproveo Wren Kitchens, veliki broj ljudi vjeruje u mitove o ishrani, što je podstaklo ljekare Deboru Li i Šamu Sing, da ih razjasne.
Na primjer, 42 odsto ispitanika vjeruje da je bijeli luk moćan pojačivač imuniteta, ali dr Li ističe da naučni dokazi, posebno iz studija na ljudima, ne podržavaju ovu tvrdnju.
„Iako bijeli luk može da stimuliše određene imune ćelije kao što su makrofagi i limfociti, većina dokaza dolazi iz studija na životinjama“, objašnjava ona Daily Express.
Isto važi i za crnu čokoladu i čili papričice.
„Crna čokolada sadrži polifenole sa antioksidativnim svojstvima, ali njen efekat na imunitet je minimalan“, kaže dr Sing. Dodaje da čili papričice, iako sadrže kapsaicin sa antiinflamatornim svojstvima, „nemaju direktnu vezu sa jačanjem imuniteta“.
Takođe, dok se supa često konzumira tokom bolesti, 18 odsto ispitanika vjeruje da ima supermoći u jačanju imuniteta, ali ljekari primjećuju da je njena glavna korist zapravo hidratacija.
Dakle, prema mišljenju stručnjaka, namirnice koje zaista jačaju imunitet su:
Borovnice – bogate antioksidansima i polifenolima sa antivirusnim i antibakterijskim svojstvima
Lisnato povrće – stimuliše proizvodnju intraepitelnih limfocita (IEL), ključ za imunitet creva
Kurkuma – sadrži kurkumin, snažno antiinflamatorno i antioksidativno jedinjenje.
Citrusi – povećavaju nivoe vitamina C, neophodnog za imune ćelije
Đumbir – pomaže u borbi protiv respiratornih infekcija i simptoma prehlade.
Dakle, iako su neke namirnice popularizovane kao superhrana bez dovoljno naučnih dokaza, određene namirnice zaista imaju snažan efekat na imuni sistem, prenosi Index.hr.
„Uključujući ove sastojke u svoju ishranu, možete podržati svoje tijelo i ojačati njegove prirodne odbrambene mehanizme“, zaključuje dr Sing.