Na prodaju stara vojna oprema

Na prodaju stara vojna oprema

Ministastvo odbrane raspisalo je tender za izbor procjenjivača stare vojne imovine koje je planirana za prodaju: avioni, helikopteri, oklopna vozila i višecjevni lanseri raketa, municija…

Vrijednost tendera koji je podijeljen u nekoliko partija je 50.000 eura sa PDV-om, a rok za završetak posla je od mjesec od dva mjeseca od dana sklapanja ugovora sa najpovoljnijim ponuđačem.

Ovo naoružanje i oprema su uskadišteni na vojnom aerodromu “Knjaz Danilo” u Zeti, kasarni “13. jul” u Nikšiću, skadištu “Taraš” i kasarni “Milovan Šaranović” u Danilovgradu i u skadištu Lepetane u Tivtu.

Ministarstvo traži uslugu procjene vrijednosti deset lakih helikoptera tipa “Soko Aerospatiale SA-341/342 gazela” sa pripadajućim naoružanjem, opremom i kontingentom rezervnih djelova. Helikopteri tog tipa prije nekoliko godina, nakon dva veća udesa i par manjih incidenata, povučeni su iz operativne upotrebe u vazduhoplovstvu VCG od kada se te letjelice nalaze uskladištene u hangarima na vojnom aerodromu u Golobovcima. Prema dugoročnom planu razvoja odbrane za period od 2019. do 2028. bilo je planirano da u operativnoj upotrebi VCG, nakon remonta i modernizacije, ostanu samo četiri helikoptera tipa SA-342 u njegovoj naoružanoj protivoklopnoj varijanti “Hn-45M gama”, ali se i od toga odustalo.

Naoružane sa po četiri protivoklopne vođene rakete 9M14M maljutka i dvije samonavođene rakete vazduh-vazduh 9M32M strijela-2M, “game” su bile jedini vazduhoplovi u Crnoj Gori sposobni da obavljaju zadatke djelimičnog pružanja vatrene podrške pješadijskim jedinicama i vođenja protivoklopne borbe iz vazduha na daljinama do tri kilometra. Zbog svojih odličnih manevarskih osobina i hitrosti, “gazela” je bio omiljen helikopter među vojnim pilotima na prostoru bivše Jugoslavije gdje je je mostarska fabrika “Soko” po licenci francuske firme “Aerospatiale” za bivšu JNA napravila ukupno oko 160 komada tog helikoptera.

VCG namjerava da u dogledno vrijeme naoruža i opremi za izvođenje jednostvnijih zadataka borbene podrške pješadijskim jedinicama na terenu dva od tri svojih postojećih srednjih višenamjenskih helikoptera tipa “bell-412 EP/EPI”, ali oni nisu ni izbliza tako pogodni za protivoklopnu borbu kao što je to bio slučaj sa naoružanjim “gazelama”.

Za procjenu vrijednosti 10 preostalih “gazela” i ukupno 783 stavke rezervnih djelova za te helikoptere, Ministarstvo obrane je predvidjelo iznos od 15.000 eura bez PDV-a, te tri hiljade eura bez PDV-a za procjenu 152 stavke rezervnih djeova za srednje transportne helikoptere tipa “Mil mi-8” koji su uz operativne upotrebe VCG povučeni i prodati prije 15-ak godina u Kazahstan.

Traži se i procjena vrijednosti dva školsko-borbena aviona tipa “supergaleb G-4” koji su povučeni iz operativne upotrebe prije desetak godina i kontingenta rezervnih djelova za njih sa ukupno 3.628 stavki za 4.000 eura bez PDV-a.

Ministarstvo je namijenilo 6.000 eura bez PDV-a za procjenu 12 komada samohodnih višecjevnih lansera raketa tipa M63/94 Plamen-S, sa kontingentom municije za njih (800 fugasnih nevođenih raketnih zrna kalibra 128 mm). Ovi višecjevni lanseri raketa, dometa skoro 13 kilometara su, uz 12 sovjetskih haubica D-30 kalibra 122 mm, trenutno jedino značajnije artiljerijsko naoružanje VCG, a trebalo je da u operativnoj upotrebi ostanu najmanje do 2028.

Isti iznos od 6.000 eura bez PDV-a opredijeljen je i za procjenu vrijednosti 10 lakih oklopih borbenih vozila-točkaša tipa BOV-1 u varijanti naoružanoj protivoklopnim raketama maljutka, dva trenažera za obuku vojnika za ta vozila, kao i šest vozila BOV-1 u varijanti M-86 koju je koristila vojna policija, te po dva tenka-nosača mosta tipa MT-55A i jednog tenka za izvlačenje tipa JVBT-55A.

Iznos od nešto preko 2.600 eura bez PDV-a opredijeljen je za plaćanje usluga procjene vrijednosti raznih djelova mornaričkog naoružanja: palubnih brodskih topova AK-230 kalibra 30 mm, trocjevnih i jednocjevnih protivavionskih topova kalibra 20 mm, te protivavionskih topova “bofors” kalibra 40 mm.