Kondenzovano mlijeko je jedna od namirnica sa iznenađujuće dugim rokom trajanja.
Neotvorene limenke mogu da izdrže 12 do 18 mjeseci na hladnom i suvom mjestu, često duže od odštampanog datuma.
U stvari, neotvorene limenke su obično bezbjedne za konzumiranje jednu do ijgodine nakon datuma „najbolje do“, pod uslovom da se pravilno skladište. Ova dugovečnost je rezultat niskog sadržaja vode i visokog nivoa šećera – kombinacije koja sprečava rast bakterija.
Rok trajanja se ne završava ni nakon otvaranja konzerve. Ako se kondenzovano mlijeko čuva u hermetički zatvorenoj posudi i čuva u frižideru, može ostati svježe do dvije nedelje. Iako se njegova tekstura može lagano zgusnuti tokom vremena, i dalje je bezbjedna za upotrebu.
Međutim, zamrzavanje nije najbolja opcija – može pokvariti njegovu kremastu konzistenciju. Bez obzira da li ga držite neotvorenog u ostavi ili napola iskorišćenog u frižideru, pravilno skladištenje ključno je za njegovu dugovečnost, piše Daily Mail.
Ali zašto kondenzovano mlijeko traje duže od drugih mlečnih proizvoda? Odgovor leži u njegovom sastavu.
Impresivan rok trajanja kondenzovanog mlijeka rezultat je nauke i šećera – puno šećera. Dodati šećer ne samo da ga čini slatkim, već djeluje i kao prirodni konzervans. Izvlačeći vodu iz bakterijskih ćelija, šećer stvara okruženje u kojem bakterije ne mogu da prežive. Ovaj proces je ključan za dugoročnu bezbjednost kondenzovanog mlijeka, za razliku od svježih mliječnih proizvoda, prenosi N1 Zagreb.
Naravno, nijedna hrana ne traje vječno, uključujući i kondenzovano mlijeko. Ako se njegova boja promeni od kremaste do žućkaste ili tekstura postane neobično gusta, to su znaci starenja. Kisjeo ili neprijatan miris su najsigurniji pokazatelji da ga više ne treba koristiti.