Opozicija se nije javno oglašavala nakon jučerašnjeg sastanka, a “Vijesti” nezvanično saznaju da bi možda i danas mogli, svojim zahtjevima, da odgovore većini
Ako opozicija odbije sporazum vlasti o “prevazilaženju blokade Skupštine”, izgledno je da će joj šef parlamenta Andrija Mandić (Nova srpska demokratija) izreći mjeru udaljenja iz plenarne sale zbog nedavnog onemogućavanja održavanja sjednice zakonodavnog doma na kojoj je trebalo da se odlučuje o državnoj kasi za ovu godinu, nakon čega bi trebalo da odredi nastavak tog zasjedanja kako bi budžet bio usvojen.
To su “Vijestima” saopštili izvori iz dvije vladajuće partije, govoreći o tome šta bi trebalo da uslijedi poslije jučerašnjeg neuspješnog razgovora predstavnika tih i opozicionih stranaka o rješavanju političke krize nastale zbog dešavanja u vezi Ustavnog suda.
O tome su pričali predstavnici poslaničkih klubova dvaju tabora na sjednici kolegijuma predsjednika Skupštine, nakon čega je parlamentarna većina ponudila kolegama da potpišu dokument o deblokadi zakonodavnog doma, predlažući da Venecijanska komisija da mišljenje o odlukama koje su dovele do prestanka sudijske funkcije Dragani Đuranović u Ustavnom sudu.
Opozicionarima je sporazumom ponuđeno da mišljenje “venecijanaca” bude obavezujuće za Skupštinu, da ona najkasnije sedam dana od dobijanja nalaza sprovede sve korake za njegovu implementaciju, te da parlament odmah po parafiranju dokumenta nastavi s radom i pristupiti usvajanju budžeta i drugih akata.
Jedan od sagovornika lista ocjenjuje da će Mandić, ukoliko ne bude prihvaćen predlog vlasti, što prije izreći mjere poslanicima opozicije i zakazati nastavak sjednice o državnoj kasi, i to možda već sljedeće sedmice, “jer je to (pitanje) prioritet”.
Taj izvor tvrdi da je većina spremna da garantuje opozicionim partijama da neće biti opstrukcije održavanja sjednice budvanskog parlamenta zakazane za 11. februar, na kojoj bi trebalo da se odlučuje o formiranju vlasti u toj opštini.
“Policija treba da obezbijedi da u salu Skupštine opštine (SO) uđu samo odbornici, pa neka se formira vlast s DPS-om (Demokratska partija socijalista), ako tako odluče”, poručio je.
“Vijesti” su objavile juče da je održavanje sjednice SO Budva, na kojoj bi DPS trebalo da se vrati u tamošnju vlast nakon osam godina, preduslov te stranke za dogovor s vladajućom većinom. Mandićev savez “Za budućnost Budve” nije početkom januara dozvolio nastavak sjednice SO, tvrdeći da treba da je vodi njihov predstavnik i optužujući bivšeg partijskog druga Nikolu Jovanovića za “izdaju izborne volje” zbog toga što bi trebalo da napravi upravu s DPS-om.
Sagovornik tvrdi i da su u vlasti navodno spremni da razmotre jučerašnji predlog DPS-a s Mandićevog kolegijuma – da bude promijenjen datum sjednice SO, odnosno da bude održana prije 11. februara i istog dana kad i zasjedanje državnog parlamenta o budžetu, iako može biti “nezgodno da Vlada mijenja datum sjednice koji je već odredila”. Takođe, nije siguran da li je i Mandić na tom fonu.
“Imam utisak da bi njegovi možda opstruirali sjednicu u Budvi, dok se istovremeno održava sjednica u Podgorici “, rekao je taj sagovornik.
Opozicija se nije javno oglašavala nakon jučerašnjeg sastanka, a “Vijesti” nezvanično saznaju da bi možda i danas mogli, svojim zahtjevima, da odgovore skupštinskoj većini.
Prema nezvaničnim saznanjima lista, opozicionarima je, na sjednici kolegijuma, potpisivanje sporazuma ponudio šef poslaničkog kluba Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić . Njega je predsjednik kluba DPS-a Andrija Nikolić pitao da li je to dokument PES-a ili većine, na šta mu je odgovoreno da je to ponuda PES-a.
Nikolić je, tvrdi izvor “Vijesti” iz jedne opozicione partije, potom pitao da li je vlast otvorena za to da se u sporazum unesu “usaglašeni uslovi opozicije”, na šta je Čarapić replicirao riječima da “nisu zatvoreni” da dokument bude proširen. Na pitanje da li bi prihvatili da dan nakon sjednice SO Budva razgovaraju o sporazumu koji bi podrazumijevao zajedničko obraćanje “venecijancima” i pitanja obuhvaćena “Barometrom 26” (Vladinom platformom “o zajedničkim obavezama za okončanje pregovora s EU”), predstavnici PES-a navodno su odgovorili da je “dugo” da to čekaju.
Jedan od učesnika sastanka, rekao je “Vijestima” da je tokom razgovora predstavnika vlasti i opozicije postavljeno pitanje zašto se kolegijum bavi Budvom, a nije se bavio krizama u Šavniku, Andrijevici, konstatujući da bi takve teme trebalo da rješavaju stranački lideri.
Mandić je juče, na konferenciji za medije nakon sjednice kolegijuma, saopštio da dogovora nije bilo, te da je je “usaglašen stav većine da su spremni da u cijeloj stvari arbitrira Venecijanska komisija”. Naveo je da parlamentarna većina ne može da preuzima obaveze koje ne pripadaju parlamentu, niti parlamentarnoj većini.
“Nešto je u nadležnosti Vlade, nešto lokalnih samouprava, pa će se ti organi baviti tim pitanjima koja su otvarana na kolegijumu”, dodao je.
Premijer i lider PES-a Milojko Spajić , saopštio je prije sjednice kolegijuma da je njihova ponuda opoziciji – “fer”.
“Omogućiti funkcionalnost i državnog i lokalnih parlamenata, prihvatiti pomoć naših EU prijatelja (svakako ćemo to raditi od 2028.) oko ustavnih dilema, krenuti jako prema EU sa većin penzijama i investicijama”, napisao je on na mreži “Iks”.
“Vijesti” su juče, pozivajući se na izvor iz DPS-a, objavile da bi ta stranka da bi, ako bi pristalice bivšeg Demokratskog fronta (DF) čiji je jedan od lidera bio Mandić dozvolile održavanje sjednice SO Budva, insistirao da se potom s vlašću, odnosno sa Spajićem parafira sporazum prema kom neće biti izmjena Ustava i Zakona o crnogorskom državljanstvu bez konsenzusa sa opozicijom, da bi prihvatio da “venecijanci” ispitaju odluke koje su dovele do prestanka sudijske funkcije Đuranović, te da bi dozvolio usvajanje budžeta i da bi se vratio u parlamentarni odbor za izbornu reformu i podržao izmjene ključnih izbornih propisa – zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja i akta o izboru odbornika i poslanika.
Opozicija tvrdi da je Ustav pogažen zbog toga što je Skupština, bez obaveznog obavještenja Ustavnog suda, odlučila sredinom decembra prošle godine da Dragani Đuranović konstatuje prestanak sudijske funkcije u tom sudu, zbog sticanja uslova za penziju shodno Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Oni stoga traže da se stvari vrate “u pređašnje stanje”, poručujući da, u suprotnom, neće dozvoliti rad parlamenta.
Iz vladajuće većine su odgovarali da je posrijedi pokušaj da se na funkcijama sačuva “dio partijskih sudija” koji “otključava iz zatvorskih ćelija one koje je stigla pravda”.
Opozicija je dva puta spriječila održavanje sjednice državnog parlamenta na čijem dnevnom redu je budžet, tražeći poništavanje zaključka Ustavnog odbora na osnovu kojeg je Skupština konstatovala prestanak sudijske funkcije Dragani Đuranović.
Nakon blokade 21. januara, Mandić je najavio da će izreći mjere posalnicima opozicije, ali to još nije učinio.
Prema Poslovniku Skupštine, Mandić može poslaniku koji ometa rad plenarne sjednice oduzeti riječ, izreći opomenu i udaljiti ga iz plenarne sale na 15 dana.