Na pomolu globalna ZABRANA društvenih mreža za djecu

Na pomolu globalna ZABRANA društvenih mreža za djecu

Platforme društvenih mreža poput Instagrama, Facebooka, Snapchata i TikToka postale su svakodnevna navika za mnoge. Međutim, vlade širom svijeta počele su shvatati da te platforme mogu imati i negativne posljedice.

Prošle godine Australija je povukla hrabar potez i zabranila pristup društvenim mrežama djeci mlađoj od 16 godina donošenjem zakona. Maloljetna djeca ne mogu zaobići ta ograničenja čak ni uz dopuštenje roditelja, a društvenim mrežama mogu biti izrečene kazne do 50 milijuna australskih dolara (32,5 milijuna USD) ako ne spriječe djecu u pristupu.

Zakon će stupiti na snagu nakon jednogodišnje faze testiranja. Međutim, to je pokrenulo pitanja o efikasnosti trenutno dostupnih sastava za provjeru dobi. Takođe, izvještaji navode da bi i Ujedinjeno Kraljevstvo moglo poduzeti slične korake i zabraniti društvene mreže za mlađe od 16 godina. Njihov Zakon o internetskoj sigurnosti iz 2023. već uključuje mjere za povećanje sigurnosti na internetu, posebno za djecu.

Otpor prema korištenju društvenih mreža postupno se povećavao tokom godina. Na primjer, škole su tužile društvenog medijskog giganta Meta, optužujući firmu za stvari poput zavisnost djece o društvenim mrežama i štete mentalnom zdravlju tinejdžera.

Raniji izvještaji naglašavala su utjicaj društvenih mreža na živote ljudi. Na primjer, jedno istraživanje povezalo je korištenje društvenih mreža s dugovima iz modela “kupi sada, plati kasnije”. Ranije ovog mjeseca objavljeno je da je sudija u Kaliforniji odobrio zabranu “zavizničkih feedova” za djecu.

Najnoviji primjer dolazi iz Indonezije, gdje Ministarstvo komunikacija i digitalnih tehnologija radi na novom propisu koji bi zabranio korištenje društvenih mreža određenim dobnim skupinama. Ministarica komunikacija, Meutya Hafid, najavila je planove.

Meutya, koja je o ovom planu razgovarala s predsjednikom Indonezije Prabowom Subiantom, nije otkrila minimalnu dobu na koju će se odnositi predložena ograničenja. U videu objavljenom na predsjednikovom YouTube kanalu, ministrica je izjavila: “Razgovarali smo o tome kako zaštititi djecu u digitalnom prostoru.”

“Predsjednik je rekao da se plan nastavi. On snažno podržava kako će se ovakav vid zaštite djece provesti u našem digitalnom prostoru.”

S populacijom od oko 280 milijuna ljudi, internetska penetracija u Indoneziji dosegnula je 79,5% u 2024. godini. Prema anketi s više od 8.700 ispitanika, 48% djece mlađe od 12 godina ima pristup internetu; neka čak koriste platforme društvenih mreža poput Facebooka, Instagrama i TikToka. Internetska penetracija među korisnicima Generacije Z (od 12 do 27 godina) iznosila je oko 87%, navodi anketa.