Kremlj je odbacio izvještaje turskih medija u kojima se sugeriše da Asma al-Asad, supruga svrgnutog sirijskog lidera Bašara al-Asada rođena u Britaniji, traži razvod i nada se povratku u London.
Bašar al-Asad pobjegao je u Moskvu ranije ovog mjeseca, s isključenim transponderom aviona kako bi izbjegao detekciju, nakon što je brzi napredak pobunjenika okončao 50-godišnju vladavinu njegove porodice, prenosi Gardijan.
U izjavi koju je Bašar al-Asad pripisao sebi na platformi Telegram, kasnije je insistirao da njegov odlazak iz Sirije nije bio planiran, već da je bio prinuđen da ode nakon što se njegova pozicija u ruskoj bazi „bila pod intenzivnim napadima dronova“.
Njegova porodica odavno ima veze s Moskvom, pri čemu su članovi porodice tokom godina kupovali nekretnine u Rusiji u vrijednosti od više desetina miliona dolara.
U ponedjeljak je portparol Kremlja Dmitrij Peskov takođe odbacio izvještaje turskih medija u kojima se navodi da je Asad ograničen na Moskvu i da su mu zamrznuti imovinski resursi. „Ne, to ne odgovara stvarnosti“, izjavio je Peskov tokom konferencijskog poziva.
Ruski državni mediji još uvijek nisu objavili nijednu fotografiju Asada unutar zemlje, što ukazuje na to da Moskva želi da ga zadrži izvan pažnje javnosti dok nastoji da uspostavi odnose s novim rukovodstvom Sirije.
Dok je status Asadovih kao prognanih učinio njihov izbor putovanja ograničenim, Rusija se smatrala jakom opcijom jer bi vjerovatno omogućila bolju medicinsku njegu za Asadovu suprugu, kojoj je u maju dijagnostikovana leukemija.
Rođena u Velikoj Britaniji 1975. godine od roditelja porijeklom iz Sirije, Asma al-Asad, sada 49-godišnjakinja, odrasla je u Ektonu, zapadni London. Napustila je posao investicionog bankara 2000. godine kako bi se udala za Asada.
Brzo je postala kontroverzna figura širom svijeta, optuživana za korišćenje britanskog obrazovanja i vaspitanja kako bi pokušala da prikrije brutalnost represije njenog muža prema neistomišljenicima.
Godine 2011, nekoliko sedmica prije nego što su prodemokratski demonstranti počeli da izlaze na ulice Sirije, magazin Vog objavio je sada uklonjeni profil o njoj pod naslovom „Ruža u pustinji“. U članku je opisana kao „najprivlačnija prva dama“, bez ikakvog pominjanja više od 5.000 civila koje je već do tada ubio njen muž.
Sjedinjene Američke Države su 2020. uvele sankcije Asadovima i nekoliko članova njihove porodice, dok je tadašnji državni sekretar Majk Pompeo opisao tu mjeru kao pokušaj da se okonča “bespotrebni, brutalni rat” režima protiv sirijskog naroda.
„Posebno bih istakao prvi put sankcionisanje Asme al-Asad, supruge Bašara al-Asada, koja je uz podršku svog muža i članova porodice Akras postala jedan od najpoznatijih ratnih profitera u Siriji“, dodao je.
Dok su njeni resursi u Velikoj Britaniji zamrznuti u martu 2012. godine, Asma i dalje ima britansko državljanstvo. Ranije ovog mjeseca britanski ministar vanjskih poslova Dejvid Lami jasno je stavio do znanja da ona nije dobrodošla.
„Vidjeli smo proteklih dana da je pomenuta Asma al-Asad, koja ima britansko državljanstvo, potencijalno zainteresovana da uđe u našu zemlju. Želim potvrditi da je sankcionisana i da nije dobrodošla ovdje u Ujedinjenom Kraljevstvu“, rekao je parlamentu.
Premijer Kir Starmer takođe je upitan da li će joj biti oduzeto britansko državljanstvo, kao što je urađeno s onima za koje se zna da su se pridružili grupi Islamska država. Rekao je da je “previše rano” da se o takvoj mjeri razgovara.