Amerika ukinula nagradu za hapšenje vođe sirijskih pobunjenika

Amerika ukinula nagradu za hapšenje vođe sirijskih pobunjenika

SAD su ukinule nagradu od 10 miliona dolara (oko 9,6 miliona evra) za hapšenje sirijskog de facto lidera Ahmeda al-Šare, nakon sastanaka visokih diplomata i predstavnika pobunjeničke grupe Hajat Tahrir al-Šam (HTS).

Pomoćnica državnog sekretara Barbara Lif rekla je da je Šaru doživela kao pragmatičnog čoveka i da razgovor s njim bio „veoma produktivan“.

Američka delegacija stigla je u glavni grad Damask nakon što je HTS pre manje od dve sedmice zbacio režim Bašara al-Asada.

Vašington, međutim, HTS još uvek smatra terorističkom organizacijom.

Portparol Stejt dipartmenta potvrdio je da su diplomate razgovarale o „principima tranzicije“ koje podržavaju SAD, regionalnim događajima i potrebi borbe protiv militantne organizacije Islamska država.

Zvaničnici traže dodatne informacije o američkim građanima koji su nestali pod Asadovim režimom, uključujući novinara Ostina Tajsa, koji je otet u Damasku 2012. godine, i psihoterapeuta Majda Kamalmaza, koji je nestao 2017. godine, rekao je portparol.

Ova poseta je prvi zvanični američki diplomatski nastup u Damasku u više od decenije.

To je još jedan znak dramatičnih promena u Siriji od svrgavanja Asada i brzine napora SAD-a i Evrope, koje se takođe oslanjaju na arapske zemlje, da pokušaju uticati na pravac u kojem bi Sirija trebala krenuti sa novom vlašću.

Poseta američke delegacije stigla je posle dolaska delegacija UN-a i drugih zemalja, uključujući Veliku Britaniju, Francusku i Nemačku prethodnih dana u Siriju.

U delegaciji visokih zvaničnika su Barbara Lif, Rodžer Karstens, izaslanik američkog predsednika Džoa Bajdena za taoce, i Danijel Rubinštajn, viši savetnik u Birou za bliskoistočne poslove.

Američki predstavnici su se sastali sa grupama civilnog društva i pripadnicima različitih zajednica u Siriji i razgovarali „o njihovoj viziji budućnosti zemlje i kako Sjedinjene Države mogu pomoći da ih podrže“.

Vašington zapravo postavlja niz uslova pre nego što razmotri uklanjanje grupe sa liste – korak koji bi mogao pomoći da se olakša put ka ublažavanju sankcija koje je Damasku očajnički potrebno.

U međuvremenu, američka Centralna komanda (CENTCOM) potvrdila je da su vođa IS-a Abu Jusif i dvojica njegovih operativaca ubijeni u vazdušnom napadu u provinciji Deir el-Zor na severoistoku Sirije.

U saopštenju od 20. decembra navodi se da je vazdušni napad pokrenut u četvrtak i izveden na području koje je ranije bilo pod kontrolom Asadovog režima i ruskih snaga koje podržavaju njegovu vladu.

Zapovednik CENTCOM-a, general Majkl Erik Kurila, rekao je da SAD neće dozvoliti Islamskoj državi da „iskoristi trenutnu situaciju u Siriji i da se vrati“, dodajući da grupa namerava da oslobodi više od 8.000 zatvorenih militanata IS-a u Siriji.