Ako nam je prioritet očuvanje zdravlja srca, važno je pažljivo odabrati ishranu. Prema riječima dijetetičara i nutricionista, određene vrste sireva mogu imati veliki uticaj na zdravlje srca.
Ipak, jednu vrstu su izdvojili kao najlošiju za zdravlje srca – topljeni sir.
„Prerađeni sirevi, poput topljenog sira, puni su natrijuma i zasićenih masti, što može podići krvni pritisak i povećati rizik od moždanog i srčanog udar a“, upozorava dijetetičarka Lori Voker za SheFinds. Takođe napominje da veliki unos ovih sireva može povećati holesterol zbog zasićenih masti.
Voker ističe da velike količine masti i kalorija u topljenim sirevima mogu dovesti do povećanja telesne težine, što je još jedan faktor rizika za srčana oboljenja.
Natrijum, ključni sastojak ovih sireva za ukus i duži rok trajanja, takođe može ozbiljno da ugrozi zdravlje srca. Prekomjerni unos natrijuma podiže krvni pritisak, što povećava rizik od hipertenzije i ozbiljnijih kardiovaskularnih problema, poput moždanog udara.
Dijetetičar Dan Galager savetuje da izaberite sveže sireve poput mocarele. Pored toga, preporučuje sireve sa niskim sadržajem soli i masti, kao što su feta ili kozji sir, prenosi Index.hr.
On takođe ističe da su biljne alternative, kao što je veganski sir od badema, zdravija opcija jer sadrže manje zasićenih masti i često su obogaćene kalcijumom.
Voker dodaje da je kontrola porcija takođe ključna.
„Parmezan je zdraviji izbor jer ima manje kalorija i natrijuma od većine prerađenih sireva, dok svei sir predstavlja dobar izvor proteina koji su zdravi za srce“, napomenula je ona.
Pored umjerene konzumacije zdravijih sireva, važno je voditi aktivan način života kako bi se smanjio rizik od dugotrajnih bolesti i održalo dobro zdravlje srca.