Režim predsjednika Srbije Aleksandra Vučića pokušava ostvariti hegemonističke ambicije u Crnoj Gori sprovođenjem hibridnih aktivnosti.
To je kazala analitičarka Digitalnog forenzičkog centra (DFC) Jelena Danilović, na predstavljanju studije „Instrumenti meke moći u hibridnim strategijama“ u Podgorici.
Ona je rekla da je glavni cilj studije da ukaže na kompleksnost Vučićevog režima i njegov uticaj na region.
„Hibridne aktivnosti utiču na unutrašnju dinamiku crnogorskog društva. Srbija predstavlja jedan od ključnih aktera za ulazak srpskog uticaja u region. Srbija je imala uticaj preko zakona o dvojnom državljanstvu i zakonu o stranim agentima. Režim Aleksandra Vučića pokušava ostvariti hegemonističke ambicije u Crnoj Gori sprovođenjem hibridnih aktivnosti“, kazala je ona.
Analitičar DFC-a Marko Banović je rekao da su pojedine zemlje koje su, kao i Crna Gora, u procesu evropskih integracija, zbog stranog uticaja zaustavljene na tom putu. „Zbog toga, važno je da tu temu držimo u fokusu i dodatno promovišemo. U Crnoj Gori nedostaje politička volja.“
Danilović je rekla da je strategija predstavnika koalicije „Za Budućnost Crne Gore“ da promovišu ideje koje su nepojmljive, ali će stalnim ponavljanjem to postati.
„Vlast Aleksandra Vučića viktimizuje srpski nacionalni korpus na Zapadnom Balkanu. Takav narativ prihvataju proksi akteri u Crnoj Gori. Kao ključne teme koje proksi akteri koriste u svakodnevnim nastupima su kapela, jezik, rezolucija o Jasenovcu koje dodatno polarizuju crnogorsko društvo.“
Danilović kaže da je jedan od bitnih aktera i Srpska pravoslavna crkva. Podsjeća da je episkop budimljansko-nikšićki Metodije podržao Jelenu Božović, kandidatkinju koalicije „Za budućnost Berana“ za gradonačelnicu, na izborima u tom gradu.
„SPC promoviše narativ o srpskim korijenima Crne Gore uz istorijski revizionizam i poricanje crnogorskog identiteta. Glavni koncept SPC je etnofiletizam. SPC, takođe, promoviše netrpeljivost prema manjinskim društvenim i etničkim zajednicama. Ta organizacija ima sinergiju i koordinaciju sa različitim desničarskim segmentima i to omogućava ugrožavanje građanskog karaktera Crne Gore.“
Danilović je rekla da, pored političkih struktura i SPC, mediji igraju bitnu ulogu, posebno kada su u Crnoj Gori neki važni politički događaji.
„Nedostatak jezičke barijere omogućava da se sadržaji prelivaju. Takav primjer mogli smo vidjeti nakon objave rezultata popisa 2024. godina. Značajan uticaj imale su filijale ruskih medija u Srbiji. Pored njih, takođe su intenzivno su bili aktivni srpski tabloidi bliski režimu u Beogradu, ali i domaći In4s, Borba i Aloonline. Iako su RT Balkan i Sputnjik pod sankcijama EU, kojima se priključila i Crna gora, i dalje su dostupni u Crnoj Gori, a takođe, njihov sadržaj prenose i drugi mediji.“