Po najnovijem istraživanju javnog mnjenja a u koje je Borba imala uvid opoziciona Demokratska partija socijalista vratila se na poziciju najjače partije u Crnoj Gori i u slučaju da se sada održavaju vanredni parlamentarni izbori, osvojili bi 25.4% glasova, umjesto 23.2 koliko su osvojili na prošlim parlamentarnim izborima. Takođe je važno napomenuti da je tada DPS nastupio zajedno sa, SD, LP, DUA, od koga su dva sada članice Evropskog saveza dok je DUA manjinska stranka Albanaca.
Druga najjača snaga je Pokret Evropa sad koji je ipak ostvario značajan pad. Naime, sa 25.5% koliko su osvojili na prethodnim parlamentarnim izborima PES je sada pao na 19.7%. Sa druge strane, jak rast je ostvarila koalicija ZBCG koja je sa 14.7% podrške, koliko je osvojila na prethodnim izborima, skočila na 19.7%. Očito je da su se srpski glasovi, koji su na pređašnjim parlamentarnim izborima pošli Pokretu Evropa sad vratili koaliciji ZBCG koja se polako vraća na famoznih 20% što faktički predstavlja cifru koju će ova politička struktura i u narednom periodu osvajati.
Važno je napomenuti da u ovoj anketi nije obuhvaćena Socijalistička narodna partija. Oni su na prethodnim izborima nastupili zajedno sa Demosom Miodraga Lekića i osvojili 2 mandata. Sada bi SNP imao 1.7%, a ukoliko bi nastupili u okviru zajedničke koalicije, za očekivati je da bi ZBCG bila pojačana i preko 20 procenata podrške.
Nadalje, Demokratska Crna Gora ostvarila bi blaži pad i umjesto 9.6% koliko se smatra da su osvojili na prethodnim izborima, sada bi imali 8.9% što takođe predstavlja stabilno biračko tijelo ove partije. Demokrate su, podsjetimo, pređašnjim izborima nastupili sa građanskim pokretom URA i ukupno osvojili 12,48 odsto, što je istraživačka agencija podijelila „na ravne časti“. URI su tako dali 2.8% u okviru te koalicije na prošlogodišnjim izborima, a danas bi URA osvojiila, po projekcijama 2.7% podrške.
Evropski savez, nova koalicija na političkoj sceni Crne Gore (Uključuje SDP, SD i LP), od kojih je većina, kako smo već pomenuli nastupila sa DPS-om, dok je SDP na prethodnim izborima nastupao samostalno ali je ostao ispod cenzusa, danas bi osvojili 2.8% podrške.
Ono što je interesantno je da bi pokret predsjednika države Jakova Milatovića osvojio svega 1.5% podrške, odnosno 4.660 glasova stoga se vidi koliko građanima „treba“ taj njegov takozvani Treći put gdje bi zajedno sa građanskim pokretom URA, jedva prebacio cenzus, iako bi to zavisilo od preraspodjele glasova partija koje bi ostale ispod cenzusa.
Što se tiče drugih političkih partija, novoosnovani SEP bi osvojio 2.1% podrške na svom potencijalnom debitantskom nastupu na parlamentarnim izborima, Pokret Preokret bi umjesto 1.6% osvojio 1.4% po istraživanju, dok bi Pokret za promjene Nebojše Medojevića znatno skočio i umjesto 0.7% podrške, osvojli bi 1.8% podrške građana Crne Gore.
Kada bi govorili o strankama manjinskih naroda, među njima bi svakako najjača bila Bošnjačka stranka. Oni bi osvojili 6.5% glasova na novim izborima Albanska alternativa bi uzela 1.9%, Forca 1%, DUA, koja je nastupala sa DPS-om, 1.1%, dok bi HGI podržalo 0.5% građana Crne Gore.
Crnogorski evropski pokret Novaka Adžića bi podržalo 0.7% građana Crne Gore.