U južnom Peruu u utorak je počela trodnevna žalost nakon što je još 17 ljudi ubijeno u najnasilnijem danu protesta od kada su počeli u decembru zbog svrgavanja bivšeg predsjednika Pedra Kastilja.
Period žalosti u jugoistočnom regionu Puno nastupio je kada je premijer Alberto Otarola trebalo da se pojavi u Kongresu kojim dominira opozicija, tražeći glasanje o poverenju svom kabinetu – što je ustavni uslov za vođenje nove vlade.
Otarola je izrazio žaljenje zbog smrti u ponedeljak uveče i rekao da su nemire izazvali organizovani napadači finansirani „crnim“ novcem, u danu u kojem je, prema rečima lokalnog ombudsmana, povređeno najmanje 68 civila i 75 policajaca.
U društvenim protestima do sada je u različitim delovima zemlje poginulo ukupno 39 ljudi.
Vlasti su u ponedeljak pozvale tužioce da pokrenu istragu protiv odgovornih.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Perua saopštilo je da su „nepoznate osobe“ napale policijsko vozilo u utorak rano ujutru u gradu Hulijaki, koji se nalazi u Punu, pri čemu je jedan od policajaca zadobio višestruke povrede glave.
Nekoliko sati kasnije, Horhe Angulo, šef operativne komande nacionalne policije, potvrdio je smrt jednog policajca koji je bio u vozilu.
„U ovom trenutku se radi obdukcija kako bi se u potpunosti identifikovali oblik i okolnosti u kojima je povrijeđen, praktično opečen“, rekao je Angulo za televizijsku stanicu Canal N.
Demonstranti nastavljaju da traže ostavku predsjednika Dine Boluartea, zatvaranje Kongresa, ustavne promjene i Kastiljevo oslobađanje.
Kastiljo služi 18 mjeseci istražnog pritvora dok se protiv njega vodi istraga zbog „pobune“ nakon što je pokušao da zatvori Kongres, što on poriče.
Slike iz lokalnih medija pokazuju pljačku preduzeća u Punu u ponedeljak uveče, a regionalni aerodrom Hulijaka ostao je zatvoren u utorak.
Isto tako, operacije aerodroma u andskom regionu Ajakučo ostale su suspendovane kao bezbednosna mera.
Međuamerička komisija za ljudska prava najavila je da će posjetiti Peru ove nedjelje od srijede do petka kako bi procijenila situaciju.