Opasnosti koje djeci i mladima prijete na internetu su brojne, a ne samo da ona nisu svjesna posljedica, već često to nisu ni roditelji.
Opasnost prijeti na svim platformama, ali kako je pokazala istraga i tužba podignuta na sudu u Novom Meksiku, primarna platforma za online predatore je – Snapchat .
U slučajevima seksualne iznude (sextrortion), predatori od mladih traže da im pošalju svoje golišave fotografije, pri čemu se lažno predstavljaju pa djeca misle da pričaju s osobama svojih godina.
Nakon što dobiju slike, krenu ucjene i od njih traže da im šalju još fotografija i snimaka sličnog sadržaja. Problem Snapchata su često nestajuće poruke, jer djeca misle da druga strana ne može da ih snimi, ali uvijek postoji način za to.
Prema državnom tužiocu Raulu Toresu, čija je kancelarija mjesecima istraživala Snapchat, ova platforma je sa svojim pravilima i dizajnom idealna za dijeljenje i distribuciju sadržaja kojim se iskorišćavaju djeca.
Snapchat je pogrešno naveo ljude da povjeruju kako će fotografije i snimci snimljeni na njihovoj platformi nestati, ali predatori mogu trajno da snime ovaj sadržaj, rekao je Tores, i naglasio kako oni golišave fotografije djece dijele i prodaju na internetu, najčešće na dark webu.
U sklopu istrage, odsjek za pravosuđe savezne države Novi Meksiko napravio je lažan profil 14-godišnje djevojčice Heder na Snapchatu koja je razmenjivala poruke sa različitim profilima, od kojih su neki imali korisnička imena poput „child.rape“ i slično.
Na dark webu, policija je našla oko 10.000 snimaka i slika povezanih sa Snapchatom i iskorišćavanjem djece, i pokazalo se kako je upravo ova platforma najveći izvor slika i videa na dark web stranicama koje su bile obuhvaćene istragom.
Iz kompanije Snap kažu da su primili obaveštenje o tužbi i da je pažljivo pregledaju, a na nju će odgovoriti na sudu. Pritom, naglasili su da dijele zabrinutost tužilaca i javnosti u vezi sa bezbjednošću mladih na internetu.
Krajem prošle godine u ovoj saveznoj državi podignuta je tužba i protiv Mete, u kojoj se navodi da kompanija nije zaštitila maloljetne korisnike Facebooka i Instagrama od seksualnog sadržaja namijenjenog za odrasle, niti od uznemirujućih poruka, fotografija i videa seksualnih predatora.