Često crnogorski političari, pa i neke evropske diplomate, ističu da je Crna Gora lider evropskih intergacija i lider na Zapadnom Balkanu. Međutim, stvarnost je ipak malko drugačija.
Crna Gore jeste lider, ali u švercu, broju političkih partija i ostalim negativnim stvarima.
Evropska statistička agencija (EUROSTAT) objavila je podatak da je prethodne godine 81% domaćinstava u Crnoj Gori imalo pristup interenetu, što znači da 19% nije imalo, što predstavlja gotovo petinu crnogorskih domaćinstava.
Kao što se vidi na infografici, Crna Gora je iza Bosne i Hercegovine, Srbije, Sjeverne Makedonije, Albanije, kao i Turske. Iako su podaci za Sjevernu Makedoniju i Albaniju iz 2021. odnosno 2022. godine, tamošnja situacija se vjerovatno nije mnogo promijenila. Međutim, kako je moguće da u ekonomskom gigantu i lideru EU integracija makar 90% domaćinstava nema pristup internetu u svojim domovima?
Da li su razlog visoke cijene koje drže internet provajderi ili pak siromaštvo? Moguće je da je razlog ovo drugo, jer nedavno je objavljen podatak da u Crnoj Gori oko 20% stanovništva živi ispod granice siromaštva. To znači da se procenti onih domaćinstava koja nemaju pristup internetu i onih koji žive ispod granice siromaštva poklapaju.
„Postoje razne metodologije za utvrđivanje broja siromašnih ili kategorija broja siromašnih i možemo reći da u tom kontekstu imamo oko 20-ak odsto stanovništva koji žive ispod granice siromaštva. To je jedan od podataka koje koristi međunarodna metodologija i u tom kontekstu možemo reći da je taj procenat u određenim granicama. Kada bismo isključili direktne mjere socijalne politike taj procenat bi porastao na 26 odsto, a ako bismo isključili još neke mjere socijalne, invalidne i penzione politike taj procenat bi skočio na čak 40 odsto“, kazao je Gutić 9. avgusta na RTCG.
S obzirom na to da nas vlastodršci godinama ubjeđuju da je Crna Gora lider u sve i svačemu, red bi bio da se u narednom periodu popnemo na lidersku poziciju po broju domaćinstava sa pristupom internetu, jer žalosno je da i to predstavlja luksuz u trećoj deceniji 21. vijeka, u evropskoj državi koja je na pragu Evropske unije.