Odbor direktora EPCG Željezare Nikšić reagovao je na jučerašnje saopštenje inženjera i visokoškolskog (VSS) kadra te kompanije koji su, između ostalog, iznijeli podatak da je za vrijeme mandata direktorice Nevenke Janković, koja je prije dva dana podnijela ostavku, dug sa 700 hiljada narastao na skoro dva miliona.
Kako se u reagovanju, koje potpisuje predsjednik Odbora direktora, dr Svetozar Golubović, ističe pomenuto saopštenje je, koje je nepotpisano, „sudeći po prethodnim nemilim događajima koji sežu sve do januara ove godine, rezultat simbioze članova Sindikata i članova menadžmenta iz 2023. godine (koji su takođe, svi do jednog, članovi Sindikata)“.
Naglašavaju da je Janković radila isključivo po utvrđenom Planu poslovnih aktivnosti, jer da je bilo suprotno Odbor direktora bi je razriješio funkcije.
„Nepotpisani zaposleni u saopštenja iznose pritužbe na poslove koji im navodno ne odgovaraju, dok istovremeno, putem medija, tvrde da ne biraju poslove, već samo traže priliku da rade. Javnost je dovoljno informisana da shvati njihove zahtjeve, koji su u suštini jasni – žele da primaju najveće zarade u državi za nerad, a pritom se protive bilo kakvom stvarnom radu. Koliko je istinita njihova tvrdnja da nijesu blokirali ulaz u fabriku predstavnika kineskih i švajcarske kompanije, koji su u ime zakupca pokušali da izvrše pregled opreme u fabrici, govore zaprepašćujuće neprikladne i ponižavajuće scene koje su se odigrale ispred i unutar fabrike toga dana kada su članove pomenute delegacije uz prijetnje i uvrede otjerali iz fabrike“, stoji u reagovanju.
Naglašavaju i da tvrdnja da je Janković izabrana mimo konkursa neistinita, već je na tu funkciju izabrana jednoglasno od strane svih članova tadašnjeg Odbora direktora, u kome je jedan član bio predstavnik Sindikalne organizacije Željezare Nikšić.
„Njeni rezultati jasno govore sami za sebe – za samo sedam i po mjeseci njenog angažmana, realizovan je najveći dio ključnih poslovnih aktivnosti predviđenih Planom za taj period. U 2023. godini je djelimično montirana jedna konstrukcija za izgradnju solarnih elektrana u krugu Željezare. Od 9. januara tekuće godine, odnosno od početka njenog mandata, pa do danas, započeti su i u većini slučajeva završeni radovi na izradi i montaži devet solarnih elektrana. Takođe, izgradnja solarne elektrane na brani Vrtac, snage 1,8 MW, u završnoj je fazi. Adaptacije krovnih pokrivača na desetinama hala u fabrici su započete i većim dijelom završene, dok će adaptacija stare upravne zgrade biti okončana u novembru“, navodi se u saopštenju Odbora direktora EPCG Željezare Nikšić.
Ističu da su tokom čitavog njenog mandata računi Željezare bili prazni, jer ih je, prema njihovim riječima, prethodni menadžment koji je sredstva trošio kao da se radi o njihovoj privatnoj imovini, ostavio opustošene.
„U prethodnoj godini, taj isti menadžment je od EPCG dobio značajna sredstva u vidu osnivačkog kapitala za razvoj Željezare. Međutim, VSS kadar koji je tada obnašao menadžerske pozicije, rasipnički je upravljao tim sredstvima, ostavljajući Željezaru sa praznim računima i milionskim gubicima koji su dočekali g-đu Janković prilikom preuzimanja funkcije. Gubici su nastali zbog nesavjesnog upravljanja resursima tokom 2023. godine. Umjesto da se sredstva ulože u razvoj fabrike, kako je prvobitno planirano, novac je upotrijebljen za isplatu zarada prekobrojnim zaposlenima, koji su bili članovi porodica, kumovi, prijatelji i drugovi upravo onih koji su pisali nepotpisani dopis i koji su sa menadžerskih pozicija upravljali Željezarom u 2023. godini. Gubici su takođe rezultat nepoštovanja biznis plana, neizmirivanja računa, ali i neovlašćenog korišćenja resursa Željezare za privatne poslove od strane upravo onih koji su u medijima bili najglasniji u zlonamjernom iznošenju neistina i neosnovanih pritužbi na njen rad. Ovim putem im ujedno poručujemo da, uprkos njihovim pokušajima da skrenu pažnju sa svojih propusta i zloupotreba, kraj mandata direktorice Janković ne znači da nepravilnosti koje su počinili neće biti predmet daljih analiza i odgovarajuće sankcionisane“, poručuju u saopštenju.
Naglašavaju da direktorica Janković nije koristila svoj položaj za zapošljavanje članova porodice, kumova, prijatelja ili poznanika, kao i da nije vršila nikakvu zloupotrebu resursa kompanije.
„Takođe, nije odobravala donacije u iznosima od stotina hiljada eura, niti prebacivala novac sa računa Željezare na račune drugih firmi za neizvršene usluge. Svi prihodi kompanije, tokom njenog mandata, korišćeni su isključivo za isplatu zarada zaposlenima. Postupajući na ovaj način, osigurala je stabilnost poslovanja i da se sredstva koriste za predviđene svrhe i u interesu svih zaposlenih. Ovo je samo jedan od jasnih pokazatelja njenog posvećenog i odgovornog upravljanja, u skladu sa najvišim standardima profesionalnosti i etike. Nastojala je da očuva integritet kompanije i njene resurse čime je potvrdila svoj lični i profesionalni integritet“, stoji u saopštenju.
Pozivaju Odbor direktora EPCG i nadležnog ministra da angažuju renomiranu svjetsku revizorsku kuću koja će utvrditi ko je novac sa računa kompanije trošio u skladu sa principima domaćinskog upravljanja i dobrih poslovnih praksi, a ko suprotno tome, a Odbor direktora EPCG-Željezare Nikšić daće instrukcije da se objave troškovi koje je na ime reprezentacija, goriva, organizovanja poslovnih sastanaka napravila izvršna direktorica i menadžment od 9. januara ove godine do danas, kao i troškova napravljenih od osnivanja kompanije do njenog angažmana, te da revizorska kuća provjeri svaki ugovor sa trećim licima (fizičkim i pravnim).
„Nakon toga, biće jasno ko je radio odgovorno i u skladu sa zakonima, a ko je postupao mimo propisa. Ovim stavljamo tačku na svaku dalju prepisku s onima koji nijesu u stanju da svojim imenom i prezimenom stanu iza svojih riječi i djela“, zaključuje se u saopštenju.