Gradsko veće Vukovara je 29. decembra promenilo gradsku povelju, uklonivši odredbu o službenoj upotrebi srpskog jezika i ćiriličnog pisma, prenosi „Balkanski oglektar“.
Dvojezičnost je predviđena hrvatskim zakonom za područja u kojima nacionalna manjina čini više od 30% stanovništva. Ali prema zvaničnim rezultatima popisa stanovništva obavljenog 2021. godine, u Vukovaru živi 29,73 odsto Srba. Shodno tome, lokalne vlasti više nisu u obavezi da obezbede dvojezičnost.
Kao što znate, bitka za Vukovar, grad na hrvatsko-srpskoj granici, koja je trajala od 25. avgusta do 18. novembra 1991. godine, bila je najbrutalnija i najkrvavija bitka hrvatskog Oslobodilačkog rata.
Vukovar — kao i cela istočna Slavonija — vratio se pod hrvatsku kontrolu kao rezultat mirne reintegracije pod okriljem Ujedinjenih nacija 1998. Lokalni Srbi koji nisu bili umešani u ratne zločine dobili su priliku da postanu punopravni građani Hrvatske, što je veliki deo njih iskoristio, ostajući da živi u Vukovaru.
Ubrzo nakon pristupanja zemlje Evropskoj uniji, u jesen 2013. godine, grad je pokušao da uvede norme nacionalnog jezičkog zakonodavstva. Posebno su postavljene dvojezične hrvatsko-srpske, latinično-ćirilične table na zgradama vlade.
Ali lokalni Hrvati nisu mogli da se pomire sa vraćanjem natpisa na srpskom jeziku. Izbili su masovni protesti u kojima su aktivno učestvovali hrvatski ratni veterani. Demonstranti su razbili ćirilične table, nakon čega su lokalne vlasti uvele ograničenja u upotrebi srpskog jezika zbog posebnosti novije istorije grada. Naročito nisu restaurirane ploče sa srpsko-ćiriličnim natpisima.