Do suštinskog poboljšanja životnog standarda u Crnoj Gori, prema Eurostatu, nije došlo, saopštio je potpredsjednik Socijaldemokrata (SD), Boris Mugoša.
„Da se vratimo u činjeničnu, a ne predizbornu realnost. Bajke o značajnoj inflaciji, koja je samo uvezena ili uvozna, odnosno fiktivne realnosti u kojoj, kako kažu kreatori unikatne nove ekonomske misli u Crnoj Gori, na drastični rast cijena u Crnoj Gori ne utiče administrativna ekonomija nove vlasti, odnosno ekonomija rasta potrošnje bez rasta produktivnosti, demantuju zvanični podaci evropskih institucija”, naveo je Mugoša komentarišići podatke o standardu građana, inflaciji i programima Evropa sad 1 i 2.
On je ukazao da, prema podacima Eurostata, cijene u Crnoj Gori počinju znatno brže da rastu, u poređenju sa eurozonom, od januara 2022. godine, odnosno od početka primjene programa Evropa sad 1.
Da se vratimo u činjeničnu a ne predizbornu realnost… Bajke o značajnoj inflaciji koja je samo uvezena ili uvozna, odnosno fiktivne relanosti u kojoj, kako kažu kreatori unikatne nove ekonomske misli u CG, na drastični rast cijena u CG ne utiče administrativna ekonomija nove… pic.twitter.com/CrzaXoNrDT
Mugoša je saopštio da izvor podataka nijesu političke partije nego Eurostat – statistička kancelarija Evropske zajednice koja objavljuje zvaničnu statistiku Evropske unije (EU) i ostale evropske statistike, odnosno obezbjeđuje uporediv, pouzdan i objektivan pregled evropskih promjena.
„Uz sve ovo, a znamo koliko rast cijena električne energije utiče na rast cijena dobara i usluga, u odnosu na 2019. godinu, cijene električne energije u eurozoni uvećene su u prosjeku 42 odsto, a u Crnoj Gori 2,9 odsto, što još dodatno razliku u inflaciji između Crne Gore i eurozone čini slikovitijom”, naveo je Mugoša.
On je poručio da su efekti Evrope sad 2, koja još podrazumijeva i povećanje poreza na dodatu vrijednost (PDV) na smještaj i na hranu u restoranima, uvođenje novih akciza, markiranje goriva i slično, svakom ko se ozbiljnije bavi navedenom problematikom jasni, jer ekonomija ima svoje zakonomjernosti.
Mugoša je kazao da su narativi 450>250, bilbord ekonomija i slično, marketinške matrice koje su legitimne.
„Odlazak u prodavnicu, kod frizera, automehaničara, u kafić i restoran i drugo, govori više od svega navedenog“, zaključio je Mugoša.