Posao organizovanja đačkih ekskurzija i škola u prirodi dobijaju uglavnom dvije firme, dok na javne pozive koje raspisuju podgoričke osnovne škole najčešće stiže samo jedna ponuda, pokazalo je istraživanje BIRN-a.
BIRN je analizirao javne nabavke četrnaest podgoričkih i dvije osnovne škole iz Zete koje su za posljednje dvije godine raspisivale tendere za organizovanje đačke ekskurzije ili škole u prirodi.
Analiza 61 javne nabavke pokazala je da su podgoričke firme „ Globus Tours “ i „ Inrut “ dobile posao organizovanja 57 đačkih putovanja.
Istraživanje BIRN-a je pokazalo da je kompanija „ Globus Tours “ dobila posao 29 puta, a još dva puta je birana kao najpovoljniji ponuđač u konzorcijumu sa firmom „ Vujović VR „. Ukupna vrijednost zaključenih ugovora iznosila je 1,37 miliona evra.
Na javnim pozivima za organizovanje đačkih putovanja podgorička firma „ Inrut “ je izabrana kao najpovoljniji ponuđač 26 puta, a ukupna vrijednost zaključenih ugovora iznosila je 1,82 miliona evra.
Zvanični podaci pokazali su da je u poslednje dvije godine posao organizovanja đačkih putovanja tri puta zaključen sa kompanijom „ Vujović VR „, dok je kompanija „ Lovćen Bečići “ jednom izabrana da organizuje program.
Istraživanje BIRN-a je pokazalo i da se od 61 tendera u prethodne dvije godine, svega tri puta desilo da ponudu pošalju dvije kompanije, dok je samo jednom sačinjena rang lista koja je uključivala dvije ispravne ponude.
Analiza je pokazala i da se nikada nije desilo da „Globus Tours“ i „Inrut“ pošalju ponude za isti tender, iako te dvije kompanije dominatno dobijaju poslove.
Izvršna direktorka udruženja „Roditelji“, Kristina Mihailović , smatra da to ukazuje na moguće neregularnosti.
„Tender se napiše, tj. nacrta za tu jednu ponudu. Ta jedna ponuda stigne i nema se drugog izbora“, navodi Mihailović za BIRN.
„Nama su čak i neki od organizatora škola u prirodi, koji su se time ranije bavili, i zvanično rekli da su se podijelili i da oni imaju ‘svoje škole’ za koje organizuju ove vrste događaja“, tvrdi ona.
Istraživanje BIRN-a pokazalo je da je rukovodstvo Osnovne škole Sutjeska, od četiri analizirana tendera tri puta zaključilo posao sa firmom „Inrut“, a jednom sa „Vujović VR“. Na javni poziv za organizaciju škole u prirodi za školsku 2022/23 godinu, osim „Inruta“ koji je dobio posao, na poziv se prijavila i turistička agencija „Lux Tours“, ali je njihova ponuda odbijena kao neispravna.
U tenderskoj dokumentaciji je navedeno da je razlog izjava „Lux Tours“ koja nije bila verifikovana elektronskim potpisom, što je suprotno Zakonu o javnim nabavkama.
Iz te podgoričke škole odbacili su navode o namještenim tenderima, navodeći da škole postupaju isključivo u skladu sa Zakonom, ciljevima programa i stvarnim potrebama učenika „bez crtanja i favorizovanja bilo kojeg ponuđača“.
„Svaki ponuđač je izabran kao najpovoljniji shodno uslovima iz javnog poziva i ponudi ponuđača koja je dostavljena, a koja je vrednovana kao ispravna“, naveli su iz OŠ „Sutjeska“.
Iz te škole tvrde da je svaki poziv transparentan, ističući da je mogućnost organizovanja škola u prirodi ili đačkih ekskurzija dostupna svakom potencijalnom ponuđaču koji ispunjava uslove predviđene Zakonom o javnim nabavkama, te da su sve kompanije ravnopravne na tržištu.
Iz ostalih podgoričkih osnovnih škola koje su raspisale tendere za ekskurzije i škole u prirodi nisu odgovarali na pitanja BIRN-a.
Prema finansijskim izvještajima za 2022. godinu kompanija „Globus Tours“ imala je prihode od 1, 49 miliona, dok je konačan rezultat poslovanja bio pozitivan u iznosu od 17 hiljada eura. Naredne godine prihodi su uvećani na 2,29 miliona eura, a profit je bio 43 hiljade.
Prihod kompanije „Inrut“ je 2022. godine iznosio gotovo milion eura, a kompanija je imala pozitivan neto rezultat od 113 hiljada. Tokom 2023. godine prihodi su se uvećali za 40 odsto, ali je profit smanjen na 88 hiljada.
Iz kompanije „Inrut“ nisu odgovarili na pitanja BIRN-a.
Iz „Globus Toursa“ tvrde da ne dijele poslove sa kompanijom „Inrut“, ističući da organizacija škola u prirodi i đačkih ekskurzija podrazumijeva komplikovanu logistiku.
„Da bi se organizovala jedna škola u prirodi treba da se organizuje jedan kompletan sistem“, kazali su BIRN-u iz te agencije.
Iz „Globus Toursa“ su naveli i da svega par hotela na crnogorskom primorju želi da primi djecu. Problem je, kao su istakli, što turističke agencije imaju potpisane ugovore sa određenim hotelima, što ih sprečava da konkurišu na sve tendere.
„Nismo mi podijelili škole, nego ne može naša agencija da konkuriše za školu koja ima 700 djece, a da nemamo potpisan ugovor sa hotelom koji ima takve kapacitete, dok ovi sa kojima imamo potpisane ugovore mogu da prime recimo 250 djece“, kazali su iz „Globus Toursa“.
Iz Agencije za zaštitu konkurencije BIRN-u su kazali da su do sada okončali nekoliko postupaka utvđivanja „zabranjenih sporazuma“ na tržištima javnih nabavki, ali da nisu vodili postupke koji se odnose na ugovore škola i turističkih agencija.
„Agencija nije do ovog trenutka dobijala inicijative za ispitivanje povreda konkurencije učesnika na tržištu i zainteresovanih strana na predmetnom tržištu. U slučaju postojanja osnovane sumnje ili ako dođemo u posjed informacija koje ukazuju da je na ovom tržištu izvršena povreda konkurencije preduzećemo radnje iz svoje nadležnosti“, kazali su iz Agencije.
Međutim, Mihailović smatra da manjak izbora na javnim oglasima utiče na krajnju cijenu i kvalitet usluge.
„Nema izbora i možete samo da primijenite sistem ‘uzmi ili ostavi’. I za to se i škole ‘hvataju’. Nema izbora, a kada se odluči onda su ‘roditelji tako odlučili’“, objašnjava Mihailović.
Škola u prirodi uključuje boravak u nekom od hotela, najčešće na crnogorskom primorju, a cijena se kreće do 200 eura po učeniku. Zbog odluke uprave OŠ „Pavle Rovinski“ da organizuju školu u prirodi u ulcinjskom hotelu sa pet zvjezdica u martu su negodovali roditelji učenika, navodeći da je cijena od 225 eura visoka i da im škola nije ni ostavila mogućnost izbora hotela.
Iz agencije „Inrut“, koja je dobila posao, dnevnom listu Dan su tada kazali da „nemaju monopol na organizovanje škole u prirodi i da mali broj agencija radi školski turizam“.
Iz agencije „Globus Tours“ BIRN-u su kazali da na krajnju cijenu organizovanja škole u prirodi utiče više faktora.
„U cijenu su uključeni puni pansion za djecu, užina, dnevnice za animatore, za doktore koji ide u školu u prirodi, dnevnice za nastavnike po učeniku, osiguranje djece…“, naveli su iz „Global Toursa“ i dodali da problem u organizaciji predstavlja pronalaženje animatora i prevoznika.
Mihailović smatra da bi Ministarstvo prosvjete trebalo da uredi oblast organizovanja ekskurzija, navodeći da bi nadležni morali kontrolisati kvalitet usluga u postojećim odmaralištima.
„Trebaju i da prave nova odmarališta na lokacijama na kojima su ranije bila, ali su potpuno uništena ili srušena. Pa i da nemamo svake godine škole u prirodi ali da znamo da će u toku osnovne škole sva djeca barem jednom otići besplatno na nekoliko dana u pravu školu u prirodi, družiti se, upoznavati dio svoje zemlje, vidjeti i primijeniti ono što su učili iz nekih predmeta…“, smatra Mihalović.
Prema smjernicama koje je Zavod za školstvo objavio u februaru 2017. godine, škola u prirodi je definisana kao vaspitno-obrazovni rad koji se odvija u prirodnoj sredini, van mjesta stanovanja učenika.
Svaka škola izrađuje plan za sebe i u skladu sa svojim posebnostima, a za izradu plana i programa škole u prirodi zadužena je komisija koju imenuje Školski odbor. Komisiju čine direktor škole, pomoćnik direktora, nastavnici-predstavnici razrednih vijeća, stručni saradnik i po jedan predstavnik zajednice učenika škole i Savjeta roditelja.
Smjernicama je predviđeno i da se prilikom izrade programa, između ostalog, moraju uvažiti potrebe i interesovanja učenika i sugestije roditelja.
Na pitanje BIRN-a šta će preduzeti povodom regulisanja organizovanja školskih ekskurzija i škola u prirodu, iz Ministarstva prosvjete tvrde da je njihova organizacija isključivo u nadležnosti škola. Naveli su i da se one organizuju u skladu sa godišnjim programima rada obrazovno-vaspitnih ustanova i programom organizacije škole u prirodi uz saglasnost Savjeta roditelja.
„Za organizovanje škole u prirodi i đačke ekskurzije obrazovno-vaspitne ustanove objavljuju javni poziv. Postupak izbora agencije, preko koje će se realizovati škola u prirodi i ekskurzija, je u nadležnosti škole. Obrazovno-vaspitne ustanove su autonomne u organizovanju škole u prirodi, a svim eventualnim nepravilnostima u procesu organizovanja mogu se baviti nadležne institucije“, rekli su iz resora kojim rukovodi Anđela Jakšić – Stojanović.