Turska je treća zemlja po broju investicija u Crnoj Gori, kazao je ambasador Turske u Crnoj Gori Baris Kalkavan tokom jučerašnje posjete Upravi za inspekcijske poslove, navodi se u saopštenju iz te uprave.
Iz UIP je saopšteno da su Kalkavan i trgovinski ataše Erdal Karaömeroğlu juče boravili u posjeti Upravi za inspekcijske poslove i tom prilikom održali konstruktivni sastanak sa predstavnicima ovog organa, na čelu sa direktoricom Anom Vujošević.
Uvodnu riječ imala je direktorica Uprave za inspekcijske poslove Ana Vujošević koja je iskoristila priliku da poželi dobrodošlicu gostima i izrazi posebno zadovoljstvo činjenicom da u Crnu Goru dolazi sve više državljana Turske, posebno kada se govori o investicijama u primorskim opštinama.
U nastavku razgovora, Kalkavan je istakao da ima mnogo državljana Turske koji ulažu u privredu Crne Gore i bave se preduzetništvom, te da o tome najbolje svjedoči i podatak da je “Turska treća zemlja po broju investicija u Crnoj Gori”.
Iz UIP su dodali da je posebno naglašeno da je cilj upoznati privrednike iz Turske sa crnogorskim zakonodavstvom i uvesti ih u legalne tokove poslovanja, te na najbolji mogući način prevazići sve potencijalne kulturološke i zakonske barijere.
“Takav primjer je rad nedeljom jer je to komponenta u našem zakonodavstvu na koju se državljani Turske teško navikavaju upravo zbog običaja i zakona koji su na snazi u matičnoj zemlji”, kazali su iz Uprave.
Dodaje se da Kalkavan se osvrnuo i na svijest o postojanju problema kada je u pitanju kršenje zakona koji se tiču zaštite prava intelektualne svojine, posebno u primorskim opštinama kao što su Kotor i Budva.
“U tom pogledu svi prisutni su nedvosmisleno izjavili da je neophodna intenzivna saradnja u vidu razmjene informacija i posebno istaknute savjetodavne i edukativne uloge organa kao što je Uprava za inspekcijske poslove u ovoj situaciji”, kazali su iz UIP.
Navodi se da je načelno dogovoreno iniciranje sastanka privrednika iz Turske sa predstavnicima UIP-a, Unije poslodavaca, Privredne komore, kao i lokalnih samouprava gdje će zainteresovani privrednici imati priliku da postave sva konkretna pitanja kada su u pitanju poslovne aktivnosti i obaveze, u svim granama privrede.
“Sastanak je zaključen u duhu što kvalitetnije buduće saradnje koja podrazumijeva podršku organa u edukativnom i savjetodavnom smislu, kao i slanja jasne poruke sa institucionalnog nivoa i nivoa ambasade da se ohrabre privrednici koji imaju za cilj uspješno i zakonito poslovanje u Crnoj Gori, uz poštovanje svih pozitivnih zakonskih propisa”, zaključuje se u saopštenju UIP.