Međutim, korištenje iste lozinke za svaki račun recept je za katastrofu, tvrdi Eugene Kaspersky, stručnjak za kibernetičku sigurnost. Njegov tim otkrio je da su hakeri napravili više od 32 miliona pokušaja da saznaju lične lozinke u 2023. godini i taj broj nastavlja rasti.
Tim je nedavno sproveo istraživanje koje je pokazalo da se oko 45 posto lozinki može hakovati za manje od 60 sekundi, a Kaspersky navodi kako nije pametno koristiti imena u lozinkama.
„Ljudi nesvjesno stvaraju ‘ljudske’ lozinke koje sadrže riječi iz rječnika na njihovim maternjim jezicima – imena, brojeve, itd., odnosno kombinacije koje će lako upamtiti“, objasnio je.
„Čak i naizgled jake kombinacije rijetko su potpuno nasumične, pa ih algoritmi mogu pogoditi. S obzirom na to, najpouzdanije rješenje je generiranje potpuno nasumične lozinke pomoću modernih i pouzdanih upravitelja lozinkama“, dodaje.
Ukoliko preduzmete nekoliko jednostavnih koraka, poput dodavanja brojeva, nekoliko velikih slova i simbola, vaša će lozinka biti jača.
„Nemojte koristiti lozinke koje je lako pogoditi iz vaših ličnih podataka, kao što su rođendani, imena članova porodice, kućnih ljubimaca ili svoje ime. To su često prva pogađanja koja će haker pokušati napraviti“, objašnjava.
„Omogućite dvofaktorsku autentifikaciju (2FA). Iako nije direktno povezana sa snagom lozinke, omogućavanje 2FA dodaje dodatni sloj sigurnosti. Čak i ako neko otkrije vašu šifru, i dalje će trebati drugi oblik potvrde za pristup vašem računu“, dodaje.
Upravitelj lozinki još je jedna preporuka koja vam može pomoći da zapamtite samo jednu glavnu lozinku, a dostupne su mnoge besplatne aplikacije za Android i iOS.