Špijunska afera, optužbe za korupciju, zabrana nastupa i izbacivanje AfD-a iz desničarskog kluba poslanika ID u Evropskom parlamentu. Predizborna kampanja Maksimilijana Kraha završila je i prije nego što je počela.
Maksimilijan Krah je nosilac liste populističke i dijelom ekstremno-desničarske Alternative za Njemačku (AfD) za evropske izbore, ali on je praktično sada „nevidljiv“. Povukao se iz samog vrha stranke koja mu je zabranila nastupe u predizbornoj kampanji za izbore u EU, a čak je i desničarski Klub poslanika u Evropskom parlamentu pod nazivom „Identitet i demokratija“ (ID), isključio i njega i svih devet ostalih AfD-ovih parlamentaraca iz svoje grupe.
Povod za to bile su Krahove izjave u intervjuu za italijanski dnevnik „Republika“ u kojima je banalizovao i umanjivao krivicu SS-a. Te izjave izazvale su negodovanje, posebno u Francuskoj. Tamo se 10. juna obilježava 80. godišnjica jednog od najgorih zločina SS-a – ta zemlja će se sjećati žrtava masakra samo dan nakon evropskih izbora. Da će zbog njegovih izjava francuski ekstremno desničarski „Nacionalni savez“ (Rassemblement National) Marin Lepen zahtijevati isključenje AfD-a, Krah sigurno nije očekivao – iako je od 2019. itekako dobro upoznat s prilikama na evropskoj političkoj sceni.
Politika je počela da ga interesuje i prije nego što je postao aktivan u AfD-u – ali na samom početku je njegov pravac djelovanja bio drugačiji. Taj 47-godišnjak odrastao je u Drezdenu s bratom i sestrom. Njegova majka je bila pedagoškinja, specijalizovana za rad u školama s djecom sa posebnim potrebama, a otac je nakon 1990. postao referent u Ministarstvu unutrašnjih poslova pokrajine Saksonije.
Sa 14 godina, Krah je pristupio podmlatku CDU, „Mladoj uniji“ (Junge Union), kasnije i CDU-u. Studirao je pravo i doktorirao u Drezdenu. Kao student je radio za CDU-ovu poslanicu u Bundestagu, Kristu Rajhard. Bio je aktivan u CDU-ovom okružnom odboru u Drezdenu, između ostalog i kao portparol, prije nego što je u septembru 2016. napustio CDU.
Krah je objasnio da ga je kurs Angele Merkel u migrantskoj politici naveo da se pridruži AfD-u. Brzo je postao zamjenik šefa pokrajinskog odbora AfD-a u Saksoniji. Od 2019. je Krah, sada otac osmoro djece, član Evropskog parlamenta, između ostalog i član Odbora za međunarodnu trgovinu.
Krahu ovo nije prvi put da je izazvao neslaganja u Klubu poslanika desničarskih stranaka Evropskog parlamenta (ID). Ranije je došao u sukob s Lepen, jer je podržavao njenog, takođe desničarskog, konkurenta Erika Zemura i njegovu stranku. Taj spor i druga neslaganja donijeli su Krahu privremeno isključenje iz kluba ID, u kojem Francuzi i italijanska „Liga“ vode glavnu riječ, a u kojem je također zastupljena i Slobodarska partija Austrije (FPÖ).
No, među desničarima je bilo i sadržajnih nesuglasica, posebno nakon što su u Njemačkoj političari AfD-a, kako se pisalo, pod sloganom „remigracija“ raspravljali o masovnim deportacijama ljudi migrantskog porijekla. Pokušavajući da privuče birače iz desnog centra, Lepen je to nazvala politikom „koju ni u kojem slučaju ne podržava u tom obliku“.
Ali, Krah je već odavno bio izabran za nosioca liste AfD-a – bilo je to na Evropskom stranačkom kongresu njegove stranke. Od aprila, njegova je predizborna kampanja zasenjena špijunskim i korupcionaškim aferama: dugogodišnji Krahov asistent u Evropskom parlamentu uhapšen je pod sumnjom da je špijunirao za Kinu. Protiv Kraha i drugoplasiranog na AfD-ovoj izbornoj listi, Petra Bistrona, takođe su se pojavile optužbe da su primali novac iz proruskih izvora.
Navodne isplate povezane su s internet-platformom „Glas Evrope“ (Voice of Europe). Evropska unija je tu platformu u međuvremenu zabranila, jer je, kako se tvrdi, njen primarni cilj uticaj na Evropski parlament. Krah je rekao da je dao intervjue za taj portal, ali da nije primio nikakav novac.
Istrage zbog mogućeg primanja mita u vezi s „Glasom Evrope“, Krah smatra politički motivisanom intervencijom „zajednice tajnih službi“ zbog politike AfD-a prema Ukrajini, odnosno prijateljske politike prema Rusiji. Krah Rusiju ne vidi kao potencijalnu opasnost za EU ili NATO.
Krahove veze s Rusijom privukle su i pažnju američkog FBI-a. Između ostalog, američki federalni agenti ispitivali su ga tokom njegove posjete SAD, htjeli su da saznaju sve o njegovim kontaktima i većim količinama gotovine koju je nosio sa sobom.
Kandidat Alternative za Njemačku zapravo je želio ujedinjenje dvije desničarske grupacije u Evropskom parlamentu, ID i EKR, ali nakon isključenja AfD-a iz desničarskog Kluba poslanika ID, Krahov san o ujedinjenoj evropskoj desnici čini se još udaljenijim. Krah želi da reformiše EU, a pobornik je i ukidanja Evropskog parlamenta – kada za to dođe vrijeme. Zalaže se za „Viziju saveza evropskih nacionalnih država““.
Međutim, zbog zabrane nastupa ne može više javno da govori o svojoj evropskoj politici. AfD je ipak prisiljena da ga zadrži kao svog vodećeg kandidata, jer je promjena izborne liste od kraja marta praktično u ovom slučaju nemoguća. Da će Krah ponovo biti izabran u Evropski parlament, to je gotovo sigurno: AfD prema poslednjim anketama uživa podršku 14 odsto birača. A mandat u tom slučaju niko ne može da mu oduzme, čak ni sama AfD. Još je nepoznato šta će njegova stranka da uradi s njim nakon evropskih izbora.