Vlasti u Južnoj Koreji kažu da će zabraniti viralnu propagandnu pesmu iz Severne Koreje, posvećenu veličanju severnokorejskog predsednika Kima Džong Una kao „brižnog oca i velikog lidera“.
Regulatorno medijsko telu u Seulu saopštilo je da muzički spot, koji je na platformi TikTok postao veliki hit od kada je objavljen u aprilu, predstavlja kršenje južnokorejskog Zakona o nacionalnoj bezbednosti.
„U pesmi se idolizuje, veliča i hvali Kim Džong Un“, kazali su u ponedeljak iz Komisije za standarde u komunikaciji sa sedištem u Seulu.
Pomenutim zakonom se stanovnicima Južne Koreje zabranjuje pristup vladinim sajtovima i medijima iz susedne zemlje, a sankcioniše se i ponašanje i izražavanje koje ide u korist severnokorejskog režima.
Ukupno 29 verzija muzičkog spota Brižni otac biće blokirano, iako nije obrazloženo na koji način će to biti učinjeno, kažu iz komisije.
Dodali su da su preduzeli mere na zahtev Nacionalne obaveštajne službe Južne Koreje.
„Ovaj video je tipičan sadržaj koji se povezuje sa psihološkim ratom protiv Južne Koreje, jer je postavljen na kanal usmeren ka spoljnom svetu i namenjen je jednostranom idolizovanju i veličanju Kima“, poručili su iz nadzornog tela.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE .
Zabrana koja će uskoro uslediti dovela je do većeg interesovanja za spot u Južnoj Koreji, a mnogi stanovnici ove zemlje su pogledali video od objave suspenzije, što se vidi po komentarima na spot.
Neki od komentatora smatraju da bi južnokorejske vlasti trebalo da ostave spot na internetu „kako bi još ljudi moglo da uživa u ovoj šali“.
Ovo je samo još jedna u nizu pop pesama koje je izradila propagandna mašinerija u Pjongjangu tokom prethodnih 50 godina.
Ovaj zarazni hit vedrog ritma opisuje Kima kao „oca“ i „velikana“, što su termini koji su pre bili rezervisani za njegovog dedu Kima Il Sunga, prvog lidera Severne Koreje.
„Hajde da pevamo Kimu Džongu Unu, velikom lideru/Hajde da se hvalimo Kimom Džongom Unom, našim prijateljski nastrojenim ocem“, reči su pesme.
Neki korisnici TikToka kažu da uz ovu pesmu idu u teretanu ili rade domaći, a neki ističu da im se dopada nostalgični stil i da ih podseća na stariju pop muziku iz Španije i Francuske.
Do podele dve Koreje došlo je po završetku Korejskog rata 1953. godine.
Akt primirja nije potpisana, pa rat tehnički još traje.
Kršenje Zakona o nacionalnoj bezbednosti Južne Koreje može da dovede do kazne od najviše sedam godina zatvora, iako se ovaj zakon u poslednje vreme sprovodi manje striktno.
Neki su pozivali i na izmene zakona usled kritika o kršenju slobode izražavanja.