Puhovski povodom Rezolucije genocida u Jasenovcu: Hrvatska ne može spriječiti ulazak Crne Gore u EU

Puhovski povodom Rezolucije genocida u Jasenovcu: Hrvatska ne može spriječiti ulazak Crne Gore u EU

Hrvatska ne može spriječiti ulazak Crne Gore u Evropsku uniju (EU), jer u ovom trenutku o tome nema ni govora, izjavio je politički analitičar Žarko Puhovski.

On se, naime, osvrnuo na najavljenu Rezoluciju genocida u Jasenovcu, čiji je predlog parlamentarna većina uputila Skupštini Crne Gore.

“Što se teksta tiče, on je zbrda-zdola napisan. Tako se, recimo, govori o genocidu u Jasenovcu od 1941. do 1945. godine, i kaže se da su u tom logoru ubijani Srbi, Jevreji, Romi i Hrvati. A ne spominju se Crnogorci, iako tu rezoluciju donosi Skupština Crne Gore. Tada Crnogorci nisu vođeni kao posebna nacija, ali se po porijeklu i imenima može zaključiti da je bio nezanemariv broj Crnogoraca među žrtvama i bilo bi za očekivati da Skupština Crne Gore to takođe uzme u obzir“, rekao je Puhovski za N1.

Svi ti detalji, dodaje, govore da je tekst crnogorske Rezolucije o Jasenovcu pisan na brzinu i površno, što ukazuje da sam tekst te rezolucije nije važan, nego kontekst.

“Taj slabašni tekst ima smisla samo u kontekstu pokušaja da se na određen način ublaže dvije činjenice. Prva da se priprema deklaracija Ujedinjenih nacija (UN) o genocidu u Srebrenici. I drugo, da je crnogorska Vlada odlučila podržati tu inicijativu UN-a, pa se sada, očito, kako je ta Vlada sastavljena od političkih elemenata koji imaju posebne slabosti prema Srbiji, nastoji ublažiti pritisak na Srbiju, a s druge strane i pritisak na Crnu Goru iz Srbije. To je možda politički logično u ovoj konstelaciji, ali mi se čini, što se samog genocida tiče, da je to u osnovi jedna vrst manipuliranja onime što se smatra najtežom povredom međunarodnog prava, odnosno genocidom”, kazao je Puhovski.

Umjesto toga, Crnoj Gora se upliću u politikantsku igru, a u istu se uplela i Hrvatska.

“U tu politikantsku igru se uplela, sasvim neprimjereno, i hrvatska Vlada, reagujuću čak i prije nego što je predlog ove rezolucije uopšte došao na dnevni red crnogorskog parlamenta, što je zaista neobično. Reagovala je neprimjereno prijeteći ometanjem ulaska Crne Gore u Evropsku uniju. Pritom treba imati na pameti da se u vrijeme kad se Hrvatska borila za ulazak u EU, često moglo čuti od naših političarki i političara da mi nećemo drugima činiti ono što je Slovenija činila nama. A usput je to i mahanje praznom puškom. Kao što je rekao veliki crnogorski pjesnik – prazne se puške obojica plaše. Hrvatska ne može ništa napraviti da spriječi ulazak Crne Gore u EU, jer o tom ulasku nema ni govora u ovom trenutku, a zbog unutrašnjih teškoća u kojima se nalazi EU”, istakao je Puhovski.

Završnim problemom u nizu smatra to što genocid koji država ne priznaje ni u dalekoj prošlosti, kada je riječ o Jasenovcu, u konačnom postaje nacionalni genocid.

“Drukčije rečeno, oni koji smatraju da je Nezavisna Država Hrvatska zaista bila hrvatska nacionalna država – od Stepinca do Keleminca – zaista čine Hrvate genocidnim narodom. Kod Stepinca se, po mom sudu, radi o tomu da nije imao dovoljan intelektualni i moralni kapacitet da shvati da nije dovoljno to što je poglavnik NDH proglasio nacionalnom državom, a da bi on to prihvatio, a on to jest prihvatio kao nacionalnu državu. Kod Keleminca se, jasno je, radi o zloćudnom politikanstvu. Ali, to je raspon u kojem se nalaze oni koji nisu u stanju reći da je NDH bila naprosto izvana nametnuti koljački režim, a ne država. Pogotovo ne nacionalna država. A bit djelovanja NDH je bio genocid. Dakle, to onda postaje nacionalnim činom. Da 80 godina kasnije neko to ne može apsolvirati rečenicom ‘O tom smo mi već toliko puta javno rekli’, e to je doista zaprepašćujuće”, zaključio je Puhovski.