Poznato je da konzumiranje alkohola može loše da utiče na jetru.
Međutim, nova studija povezuje piće, popularno upravo zbog svojih zdravstvenih prednosti, sa mogućim oštećenjem jetre.
Prema studiji, više od 200 slučajeva akutne insuficijencije jetre povezano je sa sastojkom koji je uobičajen u onome što se naširoko smatra super zdravim napitkom – ali to možda nije tako strašno kao što zvuči.
Studija objavljena krajem 2022. godine povezala je ekstrakt zelenog čaja sa oštećenjem jetre, iako je malo vjerovatno da će sam zeleni čaj štetiti zdravlju jetre.
Sama studija napominje da zeleni čaj rijetko izaziva probleme kod inače zdravih ljudi, ali da koncentrisani ekstrakt zelenog čaja, koji se često nalazi u biljnim suplementima i pilulama za ishranu, može da nas dovede u opasnost od ozbiljnih zdravstvenih problema.
Oštećenje jetre je češće povezano sa uzimanjem ekstrakta zelenog čaja
„Standardni preparati zelenog čaja imaju manje šanse da izazovu toksičnost jetre. Oštećenje jetre je češće povezano sa uzimanjem ekstrakta zelenog čaja (GTE), koji sadrži veće doze EGCG“, rekao je za „Parade“ hepatolog i gastroenterolog dr Dejvid Kim.
Još jedan važan faktor koji treba uzeti u obzir: Glavni pacijent u studiji je primio intravensku (IV) infuziju ekstrakta zelenog čaja, što je prilično ekstremno.
„Pacijent je primio ekstrakt zelenog čaja intravenozno. To je koncentrovani oblik biološki aktivnih jedinjenja u zelenom čaju. Velika većina izvještaja o oštećenju jetre je povezana sa GTE, koji se uzima oralno kao kapsula“ , istakao je gastroenterolog dr David D. Klark
On objašnjava da i kapsule i intravenski oblik GTE dovode do mnogo većih količina potencijalno toksičnih jedinjenja koja dospjevaju u jetru nego što bi to bio slučaj sa klasičnim zelenim čajem, prenosi Index.hr.
„Bilo je nekoliko ljudi koji su patili od trovanja jetre zbog pijenja zelenog čaja, ali zato što su konzumirali velike količine“ , zaključio je dr Klark.