Potpredsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Abaz Dizdarević kazao je da „duboko zabrinjava“ činjenica da Vlada danima izbjegava da se izjasni po pitanju kosponzorstva Rezolucije Ujedinjenih nacija o genocidu u Srebrenici.
„Na taj način nas vraća gotovo 30 godina unazad, pokušavajući zloupotrebiti masakar koji je nezabilježen u Evropi nakon Drugoga svjetskog rata u dnevnopolitičke svrhe i vraćanje dugova svojim finansijerima i koalicionim partnerima“, rekao je on.
Kaže da je Vladi koja se predstavlja kao proevropska, posvećena svim onim demokratskim vrijednostima koje baštini stari kontinent, ovo bila idealna prilika da pokaže odgovornost prema prošlosti i „onome što se, činjenica je, desilo na ovim prostorima, da javno osudi nezapamćeni zločin, nazove ga pravim imenom, kako se nikada i nigdje ne bi ponovilo zlo da se nevini ljudi ubijaju samo zato što pripadaju drugoj vjeri ili naciji.“
„Pozivamo Vladu Crne Gore, na čelu sa premijerom Spaićem, da nam javno i precizno saopšti šta je to sa čim se ne mogu složiti u predloženom tekstu Rezolucije. Rezolucijom se osuđuje svako poricanje genocida i pozivaju sve članice UN da čuvaju utvrđene činjenice, uključujući i kroz svoje obrazovne sisteme, kako bi se spriječio revizionizam. Takođe se bezrezervno osuđuju svi akti glorifikovanja osuđenih i odgovornih za genocid u Srebrenici. Šta je od ovoga, gospodo ministri, ono što se kosi sa vašim uvjerenjima“, upitao je Dizdarević.
„Pozivamo vas da učinite civilizacijski iskorak, da date doprinos da sačuvamo žrtve Srebrenice od zaborava, ne samo na Balkanu, nego i šire. Ne dozvolimo da zaborav postane njihova druga smrt. Ne postoji opravdanje da se ne pruži podrška Rezoluciji. Ona ne upućuje na krivicu bilo kog naroda, ali ne toleriše ni činjenicu da pripadnici pojedinih naroda, umjesto pijeteta prema nevinim žrtvama, pokazuje opijenu, patološku ljubav prema ubicama i krvnicima tih žrtava“, naveo je potpredsjednik DPS-a.
Apelovao je da se ne dozvoli da Crna Gora bude država u kojoj će ovo pitanje da „posluži kao uporište nacionalističkim strukturama za negiranje genocida i veličanje pravosnažno osuđenih ratnih zločinaca, zastrašivanje i netolerantnost prema manjinskim narodima“.
„Suočavanje sa prošlošću je od suštinske važnosti. Kosponzorisanjem ove rezolucije Crna Gora kao punopravna članica NATO-a pokazuje posvećenost evropskim i evroatlantskim vrijednostima. To nam pripada, jer Crna Gora je prva zemlja regiona koja je 2009. godine usvojila deklaraciju kojom je prihvatila Rezoluciju Evropskog parlamenta o Srebrenici, i osudila sva druga zlodjela počinjena tokom sukoba na prostorima bivše Jugoslavije. Crnogorski narod iskreno žali za žrtvama genocida nad Bošnjacima u Srebrenici“, zaključio je Dizdarević.