Na inicijativu Opštine Bar održan je sastanak predstavnika lokalne uprave sa predstavnicima Ministarstva rada i socijalnog staranja i JU Centar za socijalni rad za opštine Bar i Ulcinj, povodom rješavanja stambene situacije pripadnika romske zajednice, koji su ostali bez krova nad glavom usljed tragičnog požara u kojem su život izgubila četiri lica, od čega dvoje djece, koji je 15. februara ove godine izbio u neformalnom naselju ispod brda Volujica u Baru, saopšteno je iz te lokalne uprave.
“Veoma posvećeno, kroz konstruktivan razgovor, razmijenjene su raspoložive informacije i razmotreni svi aspekti institucionalne saradnje kroz zajedničko djelovanje u pravcu iskazivanja društvene odgovornosti prema ovom izuzetno složenom pitanju. Nakon detaljne analize svih socio-ekonomskih faktora, finansijskih i infrastrukturnih resursa, kao i svih raspoloživih mehanizama konkretnog djelovanja, kako na lokalnom, tako i na centralnom nivou, dogovoren je redosljed aktivnosti kako bi se što prije riješila situacija neuslovnog stanovanja ovih romskih porodica”, navodi se u saopštenju.
Potpredsjednica Opštine Bar Tanja Spičanović još jednom je potencirala spremnost Opštine da se finansijski uključi kao partner u realizaciji projekta adekvatnog stambenog zbrinjavanja pripadnika romske zajednice, pri čemu je uloga organa državne uprave, koji su nadležni za postupanje u ovako kompleksnim i urgentnim situacijama, od presudne važnosti.
Kako je navela, svi subjekti koji su uključeni u ovaj proces moraju biti veoma obazrivi u smislu poštovanja brojnih procedura koje se tiču državne imovine, što znači pribavljanje saglasnosti i usklađivanje sa planskom dokumentacijom jer su to propisi koji nas obavezuju.
Ivana Đođić , ispred Ministarstva rada i socijalnog staranja iznijela je informacije kojima ta institucija raspolaže, a koje su za sada u fazi razmatranja, kroz predlog da se u rješavanje ovog problema uključe i međunarodne humanitarne organizacije HELP i UNHCR.
Direktorica Centra za socijalni rad za opštine Bar i Ulcinj, Biljana Pajović upoznala je prisutne sa nepokretnom imovinom kojom Centar trenutno raspolaže, a koja se uglavnom nalazi u ruralnom dijelu opštine Bar i dijelom u opštini Ulcinj.
Sastanku su prisustvovali Svetlana Gažević, Jovo Krstajić i Naser Kraja ispred Sekretarijata za lokalnu samoupravu, kao i Jovo Vojinović ispred Sekretarijata za imovinu i investicije Opštine Bar.
Na sastanku je zaključeno da je neophodno da se u ovaj proces uključi Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine kao organ koji vrši poslove koji se odnose na sistem socijalnog stanovanja, kao i Uprava za državnu imovinu kroz davanje prijedloga lokacija i saglasnosti radi obezbjeđivanja parcele za izgradnju stambenih jedinica koje bi bile ustupljene na korišćenje ugroženim romskim porodicama.