Evropska komisija planira sankcije protiv 40 kompanija čiji brodovi navodno dostavljaju oružje iz Sjeverne Koreje u Rusiju i čiji teretni brodovi tzv. “flote iz sjenke” transportuju rusku naftu izvan zone u kojima joj države grupe G7 nameću ograničenje na cijenu, piše Rojters, pozivajući se na izvore u Evropskoj uniji.
Ako taj predlog sankcija bude usvojen, to će biti 14. paket sankcija Evropske unije protiv Moskve od početka rata, a uključivaće ruske kompanije koje dostavljaju oružje državi i strane kompanije koje su prodavale Rusiji elektroniku, poluprovodnike i čipove koje ruska vojska koristi.
Te strane kompanije su iz Velike Britanije, Kirgistana, Turske i Kine prodavale Rusiji opremu koja je porijeklom iz Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije.
Izvori Reutersa iz Evropske unije su naveli da Evropska komisija vodi neformalne pregovore o novom paketu sankcija prije nego što ga predstavi Evropskom vijeću, prenosi Tanjug.
Sjedinjene Američke Države su u februaru saopštile da je Sjeverna Koreja dostavila preko 10.000 kontejnera sa municijom od septembra prošle godine.
Uoči druge godišnjice ruskog napada na Ukrajinu u februaru, Savjet Evropske unije je usvojilo 13. paket sankcija protiv Moskve, kojim je na popis sankcioniranih dodano još 106 pojedinaca i 88 kompanija.
Osobe i pravni subjekti koji su se našli na posljednjem popisu uglavnom dolaze iz vojnog i obrambenog sektora, uključujući i one u Sjevernoj Koreji koji su uključeni u naoružavanje Rusije, kao i članovi pravosudnih tijela, lokalni političari i ljudi odgovorni za deportaciju i vojnu obuku ukrajinske djece.
Paket uključuje i dodatnih 27 novih pravnih subjekata koji izravno podupiru ruski vojni i industrijski kompleks u njegovom ratu protiv Ukrajine.
Bit će podvrgnuti strožijim izvoznim ograničenjima u vezi s robom i tehnologijama s dvojnom namjenom, kao i robom i tehnologijom koja bi mogla doprinijeti tehnološkom poboljšanju odbrambenog i bezbjednosnog sektora Rusije.
Na popisu su četiri kompanije iz Kine i po jedna i Kazahstana, Indije, Srbije, Tajlanda, Šri Lanke i Turske, koje indirektno podržavaju ruski vojni i industrijski kompleks snabdijevanjem elektroničkim komponentama. Ostalo su ruske kompanije uključene u razvoj, proizvodnju i snabdijevanje elektroničke komponente za ruski vojni i industrijski kompleks.
EU je dosad uveo 13 paketa sankcija protiv Rusije, kojima je ukupno obuhvaćeno više od 2.000 pojedinaca i pravnih subjekata.
Njima je zamrznuta imovina, a građanima i kompanijama iz EU-a zabranjeno je stavljati im sredstva na raspolaganje. Fizičke osobe dodatno podliježu zabrani putovanja, što uključuje ulazak ili tranzit kroz područja Evropske unije.