Šušić: Crnoj Gori nedostaje stabilan sudski sistem

Šušić: Crnoj Gori nedostaje stabilan sudski sistem

Advokat Mitar Šušić smatra da Crnoj Gori nedostaje stabilan sudski redovan sistem, koji može da se nosi sa svim predmetima, imajući u vidu da je pred svim sudovima skoro 70.000 neriješenih predmeta.

“Govoriti o Specijalnom sudu u kontekstu problema koji mi imamo sa redovnim sudovima, bojim se da to oslikava želju Vlade da riješi problem organizovanog kriminala i da pokaže društvu da želi da se uhvati ukoštac sa gorućim problemom našeg društva, ali mislim da predstavlja jednu vrstu neukosti i nepoznavanja sistema. Ako nam je ključna poruka za pravosuđe da osnivamo Specijalni sud, onda to znači da smo izgubili iz vida kako trenutno funkcionišu redovni sudovi”, kazao je Šušić.

“Specijalno odjeljenje Višeg suda najneefikasniji dio pravosuđa” On smatra da je Specijalno odjeljenje Višeg suda trenutno najneefikasniji dio pravosuđa, te da ni Specijalni sud ne bi doprinio boljoj efikasnosti.

“Mi trebamo da podignemo sudski sistem i da pravosuđe funkcioniše. Zapostavlja se cijeli sudski sistem i priča se o Specijalnom sudu”, kazao je Šušić.

Crna Gora, kako kaže, ima deficit broja sudija koji su “spremni da se uhvate ukoštac sa svim problemima”.

“Postojeće sudije nemaju nedostatak u stručnosti, ali imaju nedostatak podrške od sistema, jer kada postanete sudija sačeka vas 300 predmeta od kojih su neki trajali decenijama i sigurno da za sve to treba vrijeme. Takođe, trenutni model izbora sudija je nešto što apsolutno ne ide na konto kvaliteta, a čak ni kvantiteta sudija. U posljednje vrijeme vidimo da se raspisuju oglasi za više sudija nego što se prijavi kandidata. Šta to govori o kvalitetu? Svako ko poželi da bude sudija to može, jer niko ne želi. Ne žele jer nakon završenog fakulteta treba da sačekate konkurs za pripravnike koji bude jednom ili dva puta godišnje, nakon toga pripravnički traje tri godine nakon čega ste nezaposleni i spremate pravosudni ispit. Nakon svega toga stičete uslov da konkurišete, pa nakon dvije godine savjetničkog staža tek možete da konkurišete za sudiju, gdje postajete kandidat za sudiju”, objašnjava Šušić.

Smatra i da predstavljena rješenja “anti-mafija” zakona nijesu dobra.

“Nikakva mafija ne bi bila pogođena ovakvim rješenjima u pravosudnom sistemu. Planirano je da se ispituje sve preko 50.000 eura, a toliko danas u Podgorici košta garsonjera. Mafija je dovoljno sofisticirana da svoje prihode i imovinu ne drži tako očigledno da im je možete oduzeti. Možda nećete doći do imovine koja je na nekim ‘Of šor’ destinacijama ili na imenima stranih državljana, ali ćete doći do čovjeka koji je u uslovima neformalne ekonomije, koju je gajila Crna Gora, nezakonito stekao stan u Podgorici. Njemu ćemo da ispitamo imovinu i vidimo odakle mu taj stan”, kazao je Šušić.