Šef srpske diplomatije u tehničkom mandatu Ivica Dačić rekao je da se o prijemu Prištine neće izjašnjavati po pravdi i pravu, već po sili.
“Mi nemamo nikakve dileme. Ovdje se neće gledati po pravdi i po pravu. Ovdje će se gledati po sili – odnosno, da li neko hoće da to silom nametne ili ne“, rekao je Dačić.
Kao predsedavajući vladom za danas je zakazao sednicu, a biće formiran i tim na čijem će čelu biti on i direktor Kancelarije za KiM Petar Petković, a koji će se boriti protiv prijema Prištine.
Savjet Evrope je organizacija koja je matično trebalo da se bavi pre svega ljudskim pravima i slobodama.
“Ne može se reći da od samog početka Savet Evrope nije bio i politička organizacija i da je on bio politički obojen i svih ovih godina. Ali sada već dolazimo na polje koje izlazi iz pravnih okvira samog Savjeta Evrope, gdje se krše osnovni principi na kojima on funkcioniše“, rekao je Dačić.
Napominje da su članice Savjeta Evrope države, kao i da bi ovo bio prvi put da u članstvo bude primljen entitet koji nije država.
Savjet Evrope je organizacija koja je matično trebalo da se bavi pre svega ljudskim pravima i slobodama.
“Ne može se reći da od samog početka Savjet Evrope nije bio i politička organizacija i da je on bio politički obojen i svih ovih godina. Ali sada već dolazimo na polje koje izlazi iz pravnih okvira samog Savjeta Evrope, gdje se krše osnovni principi na kojima on funkcioniše“, rekao je Dačić.
Napominje da su članice Savjeta Evrope države, kao i da bi ovo bio prvi put da u članstvo bude primljen entitet koji nije država.
Podsjetio je na tri uslova za prijem Prištini o kojima je govorila i Dora Bakojani, izvjestilac za prijem Prištine u Savjet Evrope – upis zemlje koja pripada manastiru Visoki Dečani u katastar, prestanak eksproprijacije u srpskim opštinama i formiranje Zajednice srpskih opština.
“Naravno da od toga nema ništa, jer je Zajednica srpskih opština Prištini obaveza već 11 godina. I upravo će i sada na godišnjicu, u dane kada se na neki način predstavlja i godišnjica Briselskog sporazuma, sada će Parlamentarna skupština da raspravlja o preporuci za prijem Kosova u Savjet Evrope. Znači, odustala je Dora Bakojani od ta dva uslova, neke druge zemlje nisu odustale“, rekao je Dačić.
Govoreći o Visokim Dečanima, Dačić je rekao da je riječ o manastiru koji postoji već sedam vjekova.
„I sada će neko da odlučuje da li će zemljište da bude upisano Dečanima ili ne. I to je kao pokazatelj demokratije, ljudskih prava, pravne države. Bio je kod mene predsjednik komiteta iz Francuske i ja mu kažem: Pa da li vi znate da su Dečani i Notr Dam vršnjaci? Pa zamislite da vi imate sada problema i da ste zadovoljni da Notr Dam možda da upiše zemljište oko crkve. To je ironija. To je, da tako kažem, zafrkavanje sa osnovnim principima“, poručio je Dačić.