Efikasni savjeti za umirivanje nervnog sistema

Efikasni savjeti za umirivanje nervnog sistema

Ako imate problem s impulsivnim radnjama, korisno bi bilo vježbati tehnike mindfulnessa ili svjesne prisutnosti koje pomažu u uspostavljanju unutrašnje ravnoteže.

Nova istraživanja pokazuju da korisne vježbe mindfulnessa ili svjesne prisutnosti pomažu čak i u ublažavanju impulsivnih reakcija.

Mindfulness znači obraćanje pažnje na unutrađnja i spoljnja iskustva sa znatiželjnim stavom bez osuđivanja, a prakse svjesnosti uključuju vježbe dubokog disanja, pažljivo slušanje, jogu, meditaciju i svjesno hodanje, navodi Psychology Today.

Redovno vježbanje mindfulnessa koristi neuroplastičnost mozga, odnosno sposobnost mozga da se mijenja i raste u svim životnim dobima. Prethodna su istraživanja pokazala da se područja mozga za samoregulaciju mogu povećati kroz meditaciju, a područja povezana s reaktivnošću smanjiti.

7 prednosti redovnog korištenja mindfulness praksi i tehnika

1. Povećava svjesnost trenutka Praktikovanjem mindfulnessa, postajemo svjesniji trenutnih misli, emocija i tjelesnih senzacija, a to nam pomaže u prepoznavanju impulzivnih reakcija prije nego što se dogode. Važno je biti u prednosti u odnosu na vlastite emocije, a posebno one koje pokušavamo suzbiti.

2. Povećava emocionalnu inteligenciju Mindfulness podstiče posmatranje sopstvenih emocija s većom pažnjom, što može pomoći u boljem razumijevanju i kontrolisanju impulsivnih emocionalnih reakcija. Prepoznavanje emocija nije jednostavan i jednosmjeran proces, nego zahtjeva raspoznavanje detalja i tumačenje van zadatih okvira.

3. Smanjuje automatske reakcije Mindfulness praksa uči ljude kako se distancirati od automatskih reakcija. Umjesto da odmah reaguju, ljudi mogu naučiti prepoznati impuls i odlučiti kako će odgovoriti na njega. Često nam se čini kako su neke naše reakcije automatske, a to uopšte ne moraju biti – važno je impulzivnost svesti na jednu od onih nad kojima imamo uticaj.

4. Poboljšava samoregulaciju Mindfulness jača kapacitet osobe za samoregulaciju, omogućujući bolje kontrolisanje ponašanja i izbjegavanje impulsivnih odluka. Samoregulacija emocija jedan je od osnovnih preduslova za smanjenje impulsivnosti i naglih reakcija.

5. Povećava pažnju i koncentraciju Fokusiranje na sadašnji trenutak kroz mindfulness vježbe može poboljšati pažnju i koncentraciju, smanjujući distrakcije koje mogu podstaknuti impulsivne postupke. Ako vam se događa da kada nešto morate napraviti s većom dozom koncentracije, a baš vam ne ide, nastane impulzivna reakcija – pravi je trenutak za promjene.

6. Jača kapacitet za tolerisanje neugodnosti Mindfulness uči ljude prihvatati trenutne situacije s manje prosuđivanja, a to pomaže u smanjenju potrebe za impulzivnim djelovanjem kako bi se izbjegle neugodnosti. Nažalost, neugodne su situacije sastavni dio svačijega života i vrlo je korisno na njih ne gledati fatalistički, nego ih prihvatiti kao sasvim uobičajene i normalne trenutke.

7. Smanjuje stres Mindfulness praksa može smanjiti nivo stresa, a manje stresa obično dovodi do manje impulzivnih reakcija. Stres je takođe jedna od osnovica današnjega života, a okidač je različitih negativnih stanja i problema. Tehnike disanja, joga i meditacija uče nas kako umanjiti njegove štetne učinke.