Čudan radio signal koji pulsira sa udaljenosti od 15.000 svjetlosnih godina mogao bi da ukaže na ranije nepoznatu i veoma neobičnu vrstu zvijezde.
Naučnici su primjetili da GPM J1839-10 emituje radio talase svaka 22 minuta – što je zapravo veoma dug interval između emisija, barem u poređenju sa drugim izvorima pulsirajućih radio talasa.
Štaviše, kada su stručnjaci detaljno analizirali prethodno praćenje područja, shvatili su da za ovaj spori puls znamo više od 30 godina, ali to jednostavno nije privuklo našu pažnju. Astrofizičarka Nataša Hurli-Voker iz Međunarodnog centra za istraživanje radio-astronomije (ICRAR) u Australiji i njene kolege smatraju da se najverovatnije radi o neobičnom magnetaru koji se izuzetno sporo rotira.
Šta su magnetari?
Neutronske zvijezde su kolapsirana jezgra masivnih zvijezda koje su dostigle kraj svog životnog vijeka i izbacile većinu svog materijala u svemir. Preostala jezgra su i dalje masivnija od Sunca (najčešće između 1,38 i 2,1 solarne mase), ali su izuzetno mala, prečnika svega oko 20 kilometara.
Pulsari su neutronske zvijezde koje se veoma brzo okreću oko svoje ose i emituju radio emisije sa svojih polova tako da izgleda da njihov signal pulsira (način na koji signal stiže do nas može se uporediti sa svetlošću svetionika). Magnetari su neutronske zvijezde sa izuzetno jakim magnetnim poljima.
Ako je to zaista magnetar, to je protiv našeg dosadašnjeg shvatanja. „Ovaj neobičan objekat dovodi u pitanje naše razumijevanje neutronskih zvijezda i magnetara, nekih od najekzotičnijih i najekstremnijih objekata u univerzumu“, rekla je Hurli-Voker, a prenosi Science Alert.
Signali su bili skriveni u podacima 33 godine
Naučnici su otkrili ovaj „spori“ magnetar nakon što su pronašli sličan objekat u Mlečnom putu. GLEAM-Ks J162759.5−523504.3 emitovao je radio talase po jedan minut svakih 18 minuta. Ali onda je 2018. „umrla“ i nestala. Hurlei-Valker je pokušao da pronađe druge objekte sa sličnim karakteristikama.