Ni traga od rekordne sezone u Budvi: Lošija posjeta u maju i junu, „julska rupa“

Ni traga od rekordne sezone u Budvi: Lošija posjeta u maju i junu, „julska rupa“

Toliko najavljivani turistički bum, kolone turista, prebukirani privatni smještaj, pune plaže, restorani i lokali, što bi ljeto 2023. popelo na tron kada je riječ o uspješnosti sezona u crnogorskoj turističkoj istoriji, sudeći po trenutnoj situaciji u perjanici turističkog prometa Crne Gore – Budvi, još nema.

Najave, posebno s državnih adresa, da će ova sezona oboriti rezultate rekordne 2019 – na “terenu” se ne vide, a toliko iščekivani špic ljeta nikako da počne, iako je jul praktično pri kraju.

Uprkos tome što se optimisti i dalje nadaju da će od ponedjeljka metropola turizma biti puna, skraćivanje špica ljeta na samo dvadesetak dana loš je signal za turističku privredu, jer je to, prema mišljenju mnogih, nedovoljno da se ostvare profiti koji bi izvukli lošiju posjetu tokom maja i juna zbog nepovoljnih vremenskih prilika, ali i “julsku rupu” kada je bio evidentan manjak gostiju.

37.755 gostiju boravi na rivijeri od Jaza do Buljarice, navodi se u najnovijm izvještaju Turističke organizacije Budve, što je za četiri odsto više nego lani

“Sam početak sezone od kraja marta je obećavao rekordnu turističku sezonu, međutim, trebalo bi da smo u špicu sezone, a grad je poluprazan”, kaže u razgovoru za “Vijesti” vlasnik starogradskog lokala “Mozart” Luka Vučković.

Ističe da mu je obim posla u poređenju s junom isti što se, kako kaže, nikada nije desilo.

“Iz razgovora s kolegama koji se bave izdavanjem smještaja saznajem da im je ista poslovna situacija kao i nama. Tačno je da smo podigli cijene od deset do dvadest odsto, ali ne vidim u tome glavni problem jer je su cijene značajno veće u zemljama okruženja nego kod nas. Moram da napomenem da nam je PDV od sedam odsto na hranu i bezalkoholno piće značajno pomogao u poslovnom oporavku od loših sezona izazvanih koronom”, naglašava Vučković.

Prema podacima Turističke organizacije Budve, u gradu ipak boravi više gostiju nego lani u isto vrijeme. Ipak, ti podaci moraju se uzeti s rezervom, jer TO Budve nema precizne podatke o broju ležaja u privatnom smještaju, te se navode samo procjene.

A na rivijeri od Jaza do Buljarice, kako se navodi u najnovijem izvještaju TO Budve, boravi 37.755 gostiju, što je za četiri odsto bolja popunjenost nego sredinom jula prošle godine. U privatnom smještaju, prema istim izvorima, boravi 20.959 gostiju, sedam odsto više nego lani, dok je u hotelima smještano 15.861 turista, ili tek jedan odsto više nego u istom periodu prošle godine.

Da tokom jula nijesu ostvareni dobri rezultati, potvrđuje za “Vijesti” predsjednik Udruženja ugostitelja Budve Aleksandar Jovanović.

“Jul je podbacio kada je u pitanju privatni smještaj i vanpansionska potrošnja. Trenutno ima gostiju, ali su očekivanja bila veća, shodno dobroj predsezoni i najavama. Budva je malo skuplja za tradicionalne goste iz regiona i to je razlog slabije potrošnje. Takođe, nova tržišta – Saudijska Arabija, Poljska i baltičke zemlje, nemaju kupovnu moć zapadnih gostiju, Skandinavaca, Britanaca”, ističe Jovanović.

Direktorica Udruženja izdavalaca privatnog smještaja u Crnoj Gori Branka Džoganović navodi da su u privatnom smještaju u južnoj regiji u najvećem broju gosti iz regiona i dijaspore.

“Njihov dolazak je uslovljen godišnjim odmorima, raspustom i studentskim rokovima. Došlo je do određenih pomjeranja i to se pored vremenskih prilika odrazilo na trenutno stanje. I prošle godine je špic sezone počeo oko 20. jula, što ne može nikako da se nadoknadi u nastavku sezone. Uporno neplansko upravljanje kapacitetom privatnog smještaja od strane nadležnih institucija drži izdavaoce smještaja u prilično nepovoljnom i neravnopravnom položaju. Cijene su u rangu najavljenih, u pojedinim gradskim zonama i povoljnije. Privatni smještaj je najpovoljnija usluga u ukupnom turističkom proizvodu”, naglašava ona.

Da se gužve tek očekuju, potvrđuje za “Vijesti” i zakupac Mogrena, jedne od najpopularnijih budvanskih plaža, Roberto Viola.

“Trenutno smo zadovoljni sezonom, i ako se ovako nastavi nadam se da možemo da pokrijemo gubitke od maja i juna kad je bilo dosta kiše. Još očekujemo da krene pravi špic i da se Budva napuni”, kazao je Viola.

I prema riječima vlasnika noćnih klubova, špic sezone kasni.

“Ono što mi, kao ugostitelji, primjećujemo kroz posjetu u našim objektima jeste da sezona definitivno kasni. Činjenica je da ljetnja sezona nikada kasnije nije počela. Kada su u pitanju ugostiteljski objekti koji se bave noćnim životom, po čemu je Budva svijetski poznata destinacija, jako puno zavise od izdavaoca privatnog smještaja, od kojih imamo informaciju da njihova popunjenost nije na zadovoljavajućem nivou”, naglašava jedan od njih u razgovoru za “Vijesti”

I dok ugostitelji ne mogu da se pohvale dosadašnjim rezultatima, opšti stav turističkih poslanika je da trenutno u Budvi najbolje posluju trgovački lanci.

Izvršni direktor kompanije “Megapromet”, vlasnik najjačeg budvanskog lanca supermarteka “Mega market” Balša Mitrović kazao je za “Vijesti” da su za sada zadovoljni tokom turističke sezone kada je riječ o prometu.

“Posjećenost objekata je na zadovoljavajućem nivou i za sada ispunjavamo naše planirane ciljeve. Znam da je potrošačima uvijek bitna cijena, ali mi tu ne možemo puno uticati jer naše cijene u najvećoj mjeri diktiraju dobavljači jer smo mi dominantno maloprodaja i snabdijevamo se od domaćih distributera i zastupnika raznih brendova i proizvođača hrane… Uvozna, a ne proizvođačka ekonomija, pokazuje svoje negativne efekte… Nadam se da će i druge djelatnosti osjetiti pozitivne efekte sezone u narednom periodu kada se očekuje špic turističke sezone.”

Luka Vučković upozorava da Budva i dalje kuburi s brojnim problemima koji moraju pod hitno da se riješe.

“Lično smatram da grad mora pod hitno da riješi problem nedostatka parking prostora, zaobilaznicu za tranzit vozila, da sagradi bolnicu i da se svi zajedno posvetimo ekologiji, jer na taj način ćemo se značajnije i ozbiljnije pozicionirati na turističkoj mapi svijeta. Tek poslije značajnih infrastrukturnih projekata treba se posvetiti uređenju šetališta i kozmetici grada. Apelujem na cijelu privredu i Opštinu Budva da moramo zajednički da se posvetimo produženju sezone i da postanemo turistički grad tokom cijele godine”, ističe on.